Steaua si Pandurii s-au intalnit in prologul etapei cu numarul 21, intr-o partida ce se anunta deosebit de interesanta din prisma faptului ca la Targu-Jiu venea nimeni alta decat campioana in exercitiu .

In prima repriza ocaziile de poarta au cam lipsit, singurele tresari fiind incercarile de suturi de la distanta trasatende Tucudean de la oaspeti, ori Radut de la gazde. Si totusi, dupa o repriza anosta, cand nimic nu se anunta, a cazut si golul. Mihai Roman a deschis scorul pentru gorjeni in minutul 37, dupa o pasa precisa venita de la Pintilii. Acesta a profitat de lipsa de concentrare a fundasilor campioanei si a trimis mingea in plasa.

Astfel dupa primul mitan, echipa din localitate a intrat la vestiare cu avantaj de un gol pe tabela.

A doua repriza a inceput cum nu se putea mai bine pentru Pandurii. Starea de somnolenta a fundasilor Stelei a continuat iar in minutul 57, gorjenii au majorat diferenta printr-un lob perfect al lui Shalaj, care a profitat de iesirea inoportuna a lui Arlauskis.

Iancu, introdus in teren in locul lui Tucudean, a redus din handicap, in minutul 67, executand perfect o lovitura libera de la 25 de metri in coltul din dreapta al portarului. Pana la final Steaua s-a chinuit sa mai ajunga la poarta lui Gliwa nereusind insa mare lucru, lipsa de concentrare de la mijlocul terenului punandu-si amprenta asupra jocului oaspetilor.

Ultima reusita a partidei a purtat semnatura lui Eric, care a marcat in minutul 95 dintr-un penalty executat fara emotii, Gabriel Tamas avand o interventie incorecta in careu asupra lui Nistor.

Dupa acest meci lipsa de forma si de luciditate a Stelei din retur continua, in timp ce Pandurii Targul-Jiu se distanteaza vertiginous de zona fierbinte a retrogradarii.

In tur, Steaua a facut scorul sezonului si a invins Pandurii cu 6-0. Toate golurile au fost marcate la vremea respective de Claudiu Keseru.

Echipele de start:

Pandurii: Gliwa - Ungurusan, Cordos, Vasilijevici, Momcilovici - P. Anton, Pintilii - Radut, D. Nistor, Shalaj - M. Roman

Rezerve: R. Stanca, Pleasca, Eric, Matulevicius, Buleica, Mrzljak, Sandru

Steaua: Arlauskis - Papp, Tamas, Varela, Guilherme - Prepelita, L. Filip - Ad. Popa, Chipciu, Tanase - Tucudean Rezerve: Nita - Iancu, Tosca, Rusescu, Neagu, Bourceanu, Vilceanu