Spania merge mai departe in calificarea pentru Euro 2016 dupa ce a castigat cu scorul de 1-0 in fata celor din Ucraina, in Sanchez Pizjuan. Un joc cald si rece care a demonstrat ca actuala campioana europeana nu trece prin cele mai bune zile. Actuala campioana a turneului merge mai departe cu optiuni intacte. Slovacia, care a invins Spania este lider de grup si ramane de neinvins dupa o victorie cu Luxemburg.
Alvaro Morata, atacantul de la Juventus, aflat intr-o forma buna, a marcat unicul gol al Spaniei. Iniesta, in mijlocul terenului, a pasat mingea lui Koke, care a vazut oportunitatea de a da gol si in ciuda intrarii pe centru a ucrainienilor, Morata, a putut sa obtina mingea si in minutul 28 din repriza intai acesta a marcat pentru echipa nationala a Spaniei.

Partea trista a meciului a fost accidentarea lui Jordi Alba. Acesta a cerut sa iese din teren acuzand un disconfort la coapsa dreapta si a fost inlocuit de Bernat in minutul 80.
Spania a avut o multime de sanse sa inscrie in prima parte a reprizei, a detinut mai mult controlul asupra jocului.

Dupa pauza, Ucraina si-a revenit si le-a facut facut probleme Spaniei avand cateva ocazii de a marca gol, dar de cele mai multe ori Cassilas a fost atent si cei din Ucraina nu au reusit sa marcheze niciun gol.
A cincea partida din calificarile compionatului Euro 2016, disputata pe stadionul "Ramon Sanchez Pijhuan" a fost urmarita de 30.000 de spectatori spanioli, inclusiv 1.000 de ucrainieni. S-a tinut un moment de reculegere pentru victimele tragediei probusirii aeronavei Germanwing, pe traseul Barcelona-Dusseldorf din Alpii francezi. Jucatorii spanioli au purtat banderole negre.

Partida s-a terminat cu scorul de 1-0 si Spania s-a distantat la trei puncte de Ucraina, dar spera in continuare sa ajunga pe primul loc, acolo unde Slovacia troneaza in liniste dupa un scor de 3-0 in fata celor din Luxemburg.

In urma acestei partide Spania se afla pe locul doi al Grupei C, cu 12 puncte, la 3 puncte in spatele Slovaciei. Ucraina isi pasteaza pozitia a treia, cu 9 puncte.