Selectionata Spaniei nu mai avea voie sa faca vreun pas gresit in meciul contra celor din Ucraina si in cele din urma au reusit sa castige partida la limita cu scorul de 1-0 si spera sa se ajeze confortabil pe locul 2 din grupa C deoarece liderul surprinzator Slovacia avea un meci usor cu modesta echipa a Luxemburgului. Asa s-a si intamplat dupa cum multi se asteptau Slovacia impunandu-se in fata Luxemburgului lejer cu scorul de 3-0 in timp ce Spania a castigat putin mai greu dar cele 3 puncte sunt cele care conteaza. Spania a venit pe stadionul celor de la Sevilla foarte decisi sa castige partida avandu-l pe Isco intr-o zi formidabila insa prima ocazie mare au avut cei de la reprezentativa Ucrainei insa sutul a trecut putin pe langa poarta lui Casillas.

Cum se intampla in fotbal de obicei dupa doar un minut de la marea ocazie a oaspetilor spaniolii reusesc sa deschida scorul prin Morata, acesta reusind primul sau gol la echipa nationala fiind la a 3-a prezenta in tricoul reprezentativei Spaniei. Oaspetii au acuzat socul primirii golului si nu au mai avut forta sa revina pana la finalul partidei asta poate si din vina antrenorului care a declarat ca in eventualitatea unei infrangeri sansele de calificare nu sunt inca jucate si nu ar fi un capat de lume.

Spaniolii puteau sa inchida mai repede partida cand Juanfran nu a fost atent si s-a trezit in offsaid dupa o pasa foarte buna a lui Iniesta iar golul lui Morata a fost din nou anulat corect desii ibericii erau destul de nemultumiti iar cu 3 minute inainte de pauza Sergio Ramos a trimis in transversala si suspansul se mentinea inca si pentru repriza a 2-a.Pauza le-a prins mai bine oaspetilor care au iesit mult mai motivati de la cabine cu un Rotan in zi mare alergand a 2-a repriza dupa minim golul egalarii fara a reusii acest lucru.

Oricum Spania a avut destul de multa sansa ca a castigat partida deoarece apararea si portarul nu au facut o partida excelenta si se pot considera foarte norocosi ca nu au primit gol.Finalul le-a apartinut tot spaniolilor insa partida s-a incheiat cu 1-0, un rezultat suficient pentru iberici pentru a obtinele cele 3 puncte.