Iata ca dupa ce #Simona Halep a bucurat o intreaga tara, castigand turneul de la Indian Wells sportiva a clacat impardonabil in meciu de dublu facut alaturi de Dulgheru, pierzand fara drept de apel in fata mai putin celebrului cuplu Daniela Hantuchova -Karin Knapp scorul general al seturi 2-0.

Primul set a fost unul deosebit de disputat si a consemnat peste 10 asi dar si mai bine de 12 gameuri. Simona Halep a acuzat o stare de oboseala, pe care a recunoscut-o si dupa victoria cu Vaidisova datorata schimbarii fusului orar dar si a numeroaselor partide disputate in ultimile 2 luni.

Al doilea set a fost unul mai alert dar greselile s-au tinut lant de cuplu Halep-Dulgheru, care nu a gasit resursele necesare sa revina pe teren si sa egaleze situatia la 1. Asfel dupa o ora si 14 minute, cele doua tenismene romance au trebuit sa se recunoasca invinse fara drept de apel. Participarea in primul tur la categoria dublu, le-a adus celor doua tenisemne romance o zestre saracacioasa de 10 puncte in clasamentul general si un premiu de 10.380 de dolari.

In celalalt meci al Romaniei, Simona Niculescu a fost invinsa, de locul 1 WTA Serena Williams cu scorul general de 2-0 pe seturi. Serena Williams a facut un meci aproape perfect cu un serviciu necrutator, cu dese reveniri la fileu, impunandu-se dupa doar o ora si 21 de minute cu 6-3 respectiv 6-1.Cele doua s-au mai confruntat si in turul doi la Indian Wells, unde Serena Williams a castigat mult mai greu cu 7-5 respectiv 7-5.

Pentru calificarea in turul 2 Monica Niculescu a primt 17.100 de dolari si o zestre de 35 ce puncte in clasamentul general WTA.

Revenind la Simona Halep, aceasta a castigat deja pentru calificarea in turul III al Miami Open 3 31. 670 de dolari si o zestre de 65 de puncte WTA. In privinta meciului de astazi Simona Halep a declarat potrivit sport.ro ca Giorgi este o tenismena foarte rapida si imprevizibila dar ca isi va lua toate masurile pentru a contracara elanul jucatoarei inca din primul game.

Camila Giorgi se afla in prezent pe locul 37 WTA si nu a mai fost niciodata dversara Simonei Halep.