Jucatoarea noastra de tenis, #Simona Halep, a jucat direct in turul II la acest turneu de la Indian Wells, deoarece este cap de serie numarul 3 si astfel, a avut ocazia sa nu mai dispute meciul din turul I. Adversara Simonei a fost jucatoarea rusoaica, Daria Gavrilova, care se fla pe locul 106 WTA.

La Florida, acolo se disputa acest turneu despre care putem spune ca este unul la fel de bine pregatit si care ar putea oricand  intra in circuitul de top 5.

Sub arsita soarelui aprins din Florida, romanca noastra a avut un inceput foarte bun de meci, avand break la scorul de 2-1. Meciul parea ca intra pe fagasul normal si firesc, avand in vedere ca acesta se disputa intre favorita numarul 3 si o jucatoare care nu se afla in primele 100 de jucatoare din lume, dar nu a fost asa cum ne asteptam.

Simona Halep a inceput sa piarda rand pe rand game-urile si astfel, s-a vazut condusa cu scorul de 5-2, iar apoi, dupa inca un game slab al jucatoarei noastre, s-a intamplat ca Daria Gavrilova sa castige nesperat setul 1.

In acest prim set, jucatoarea noastra a avut nu mai putin de 19 greseli nefortate. Practic, Simona Halep nu se regasea pe teren, parca vroia sa piarda, avea miscari lente, in timp ce adversara urca la fileu si prelua initiativa.

Setul secund a inceput bine pentru Simona, reusind sa castige inca de la inceput break-ul, insa apoi, ca si in primul set, jucatoarea rusoaica a revenit si a castigat imediat rebreak. Ma gandeam ca urmeaza acelasi scenariu ca si in primul set, dar nu a fost asa. Simona a reintrat in meci si nu a mai pierdut, reusind sa castige setul 2 cu scorul de 6-1.

Setul decisiv a fost unul foarte frumos pentru campioana noastra. La fel ca si in setul 2, Simona a reusit un tenis foarte bun, cu lovituri spectaculoase.

Simona Halep este foarte iubita la acest turneu de publicul de peste ocean deoarece joaca un tenis placut, exceptie facand setul 1 din aceasta seara.

Va voi tine la curent cu parcursul jucatoarei noastre de la acest turneu.