Primul meci din cadrul turneului de la Miami la care #Simona Halep participa, dupa ce a castigat turneul de Indian Wells, aceasta a intrat direct in turul al doilea contra jucatoarei cehe Nicole Vaidisova.

Simona Halep a inceput foarte bine meciul castigand primul ghame pe serviciul adversarei Nicole Vaidisova, dupa care a pierdut la randul sau primul ghame pe serviciul sau, apoi ambele jucatoare si-au castigat serviciul pana la scorul de 3-3 atunci cand Simona Halep a facut din nou break, preluand conducerea setului. Ploaia facut ca partida sa fie intrerupta cateva minute atunci cand scorul era 5-4 pentru jucatoarea noastra pe serviciul sau si 30-30, fiind la doua mingi de castigarea primului set, chiar cand Simona juca foarte bine.

Jocul a fost reluat iar Halep a castigat primul set cu scorul de 6-4 fara sa-i dea mari sperante lui Nicole Vaidisova.

Setul al doilea a inceput in forta pentru romanca, castigand la zero primul ghame chiar pe serviciul adversarei. A urmat apoi acelasi scenariu ca si in primul set, Nicole Vaidisova a egalat la 1 dupa ce a reusit rebreak-ul, mentinandu-se in continuare in meci, asta si datorita jucatoarei noastre care i-a permis acest lucru facand mai multe greseli nefortate, reusind s schimbe jocul din primul set si castigand cu 6-2 setul doi si trimitand meciul in setul decisiv.

Setul trei a fost castigat de Simona Halep foarte usor cu scorul de 6-1 practicand un tenis uluitor in acest set.

A fost forte greu pentru o jucatoare, care a venit dupa o perioada foarte indelungata inapoi in competitie, dupa ce in aceasta perioada a suferit o operatie la umar, s-a casatorit, a nascut un copil si intre timp a si divortat sa joace cu cea mai buna tenismena a anului 2015 asa cum o arata clsamentul in cest moment.

De-a lungul partidei au fost si cativa stropi de ploaie care se pare ca au fost cu noroc pentru jucatoarea noastra si s-a calificat in turul trei al competitiei.

A fost un meci dominat de jucatoarea noastra de la inceput pana la sfarsit, fara nici o sansa data lui Nicole Vaidisova de a castiga macar un set in acest meci.