Simona Halep a castigat partida impotriva sarboaicei Jelena Jankovic in 3 seturi dupa ce initial a fost condusa si a adus in Romania grandiosul trofeu de la Indian Wells.

Pentru romanca este o performanta inedita deoarece a avut parte de o revenire spectaculoasa, in meciul cel mai important al carierei de pana acuma. Partida s-a desfasurat pe o perioada de 2 ore si 37 de minute, timp in care conationala noastra a alergat dupa fiecare punct pentru a castiga marele trofeu. In primul set oponenta sa a jucat mai agresiv si a si reusit sa-l castige cu un categoric 6-2. Cand lucrurile pareau ca se indreapta spe o victorie clara a sarboaicei, la 5-4 in setul 2, Simona a avut o tresarire de orgoliu si pe serviciul Jelenei a intors rezultatul si a trimis meciul in decisiv.

Aici lucrurile au stat altfel. Setul 3 a inceput cu o serie de breakuri de fiecare parte, fiind putin haotic din acest punct de vedere, iar partida se putea indrepta catre orice deznodamant. Halep insa a dovedit ca este mai proaspata si mai abila spre final, iar la 5-4 a reusit sa faca un break decisiv spre bucuria tuturor romanilor si a pus mana pentru prima data in cariera pe un trofeu Premier Mandatory.

Arena centrala a fost plina, simtindu-si prezenta si cateva sute de romani conform site-ului Digi Sport. Cel mai impunator oaspete la acest meci a fost fostul mare tenismen roman Ion Tiriac. Proaspata castigatoare s-a declarat foarte incantata de aceasta victorie, recunoscand ca la un moment dat i-a fost foarte greu in primul rand datorita caldurii din California, dar ca s-a adaptat treptat.

Jankovic a fost invinsa de Simona pentru a 4-a oara consecutiv, din cele 5 intalniri pe care acestea le-au avut pana acum. La final, Simona a fost rugata de jurnalistii prezenti la conferinta sa ridice trofeul de 14 kilograme pe care l-a castigat. Tenismenei i-a fost foarte greu, momentul comic continuand cand jurnalistii au implorat-o, de asemenea ,sa lase trofeu de-o parte pentru ca vor sa o mai vada si la turneul de la Miami. Numarul 3 mondial a dat certitudini ca va participa si la acest turneu dar ca acum va avea parte de o pauza bine meritata in care se va odihni. Simona Halep si-a asigurat un cec in valoare de 900.000 de dolari dupa victoria rasunatoare si dramatica din California.