Simona Halep nu ne inseala asteptarile si a reusit sa se califice in semifinalele de la Indian Wells dupa ce a trecut in 3 seturi de Carla Suarez Navvaro cu scorul de 5-7, 6-1, 6-1. Locul 3 wta a reusit sa ajunga si anul trecut in semifinale insa atunci a fost oprita in penultimul act din turneu de catre Agnieszka Radwanska in 2 seturi scor 6-3, 6-4. Meciul din sferturile de finala de la Indian Wells a fost un meci destul de greu care a durat o ora si 54 de minute. Cele doua sportive inainte jocului de azi au castigat cate 4 partide, plus anul trecut cand Simona a abandonat la Roma din cauza unei probleme medicale.

Performantele romancei in fata spaniolei au aparut prima data in anul 2012 in primul tur la Miami cu scorul de 6-7(5), 6-3, 6-3, apoi in primul tur la Tokyo s-a impus cu scorul de 6-2, 6-3. Romanca a mai iesit invingatoare in optimile de la New Heaven si in semifinala de la Hertogenbosch.

Jucatoarea din Spania s-a impus la Barcelona de 2 ori, odata la Roland Garros si o data la Us Open asa ca de aceasta data cine castiga va face diferenta pana la urmatoarea intalnire.

Pana in acest moment romanca noastra Simona Halep si-a asigurat un cec de aproximativ 220.000 de dolari si 390 de puncte wta iar in semifinala probabil ca constanteanca noastra va da piept cu liderul mondial, asta daca nu vom avea parte de o mare surpriza. Daca se vor intalnii in semifinale Simona Halep si Serena Wiliams statistica nu ii este prea favorita romancei care este condusa cu scorul de 4-1 de americanca si stie destul de bine cat de greu ii va fi insa nu pleaca capul si nu cedeaza fara lupta.

Daca se va produce enorma surpriza si Serena Wiliams va fi eliminata cu adversa aceasta Halep s-a mai intalnit in doua meciuri ambele castigate de locul 3 wta.

Marea surpriza de la Indian Wells a fost eliminarea rusoaicei Maria Sarapova care a fost eliminat de catre italianca Flavia Pennetta favorita numarul 1, meciul lor durand 2 ore si 8 minute si a fost nevoie de set decisiv pentru a se decide castigatoarea partidei.