Marea noastra #Simona Halep a castigat turneul de la Indian Wells duminica aceasta, care a fost dotat cu premii mari de 6,1 milioane de dolari. Simona Halep, are 23 de ani, a mai avut sase finale, Madrid (Premier Mandatory), WTA Finals, Roland Garros (Grand Slam) - Singapore (Turneul Campioanelor), toate aceste trei in anul 2014, Bruxelles (Premier), in 2012 si Fes (WTA), in 2011 si 2010. Simona a reusit sa castige pe cel mai important trofeu castigat pana acum in toata cariera ei dupa o finala de proportii cu Jelena Jankovici, care a fost numarul 1 in clasamentul WTA, acum fiind pe locul a 21.

In pauza dintre seturi, Simona a avut iar dureri la piciorul stang si a continuat sa stea in umbra lui Jankovici si startul setului secund.

Cu un break in fata, tenismena din Serbia a ajuns sa serveasca pentru castigarea partidei la 5-4, dar din acel moment Simona si-a revenit si a luat trei game-uri la rand, luand setul secund cu 7-5.

Simona Halep nu de mult timp a fost incercata de un mare necaz in familia ei si anume moarte unei rude dar totusi nu a facut-o pe aceasta sa se retraga din acest turneu. Necazul dramatic prin care trece toata familia Simonei Halep (23 de ani), dupa sinuciderea unui var al acesteia, nu i-a modificat programul jucatoarei noastre de tenis care este a 3-a jucatoare a lumii. in ciuda gurilor care svoneau o retragere din concurs pe motive personale, Halep va intra pe teren la Indian Wells, unde are speranta sa obtina macar o calificare în semifinale.

Simona Halep a mai fost implicata intr-un mic incident sa amintim ca tatal sau a fost chiar inchis cateva zile pe motivul ca ar fi batut-o pe aceasta dar tenismena a iesit in fata presei sustinand ca este parintele ei si ca o iubeste si tot ceea ce face este spre binele ei si ca nu s-a intamplat nimic, ba din contra din surse stim ca dupa ce a fost eliberat tatal ei au plecat cu totii intr-o mica vacanta pe care sigur o meritau.

Luptatoarea Simona Halep este profund emotionata dupa meciul de duminica si declara ca este cel mai important turneu castigat in cariera sa, ea multumeste romanilor spunand "Imi dau o putere fantastica!".