#Simona Halep a reusit sa castige duminica finala turneului de tenis de la Indian Wells. Valoarea totala a premiilor puse in joc este de 6,1 milioane de dolari.

Romanca noastra a invins-o pe jucatoarea de tenis din Serbia, Jalena Jankovici in trei seturi, scor 2-6, 7-5 si 6-4. Jocul a fost unul destul de interesant, ce a durat 2 ore si 37 de minute. Adversara sa nu este o incepatoare, ba din contra, Jankovici a fost numarul 1 in topul WTA (acum aflandu-se pe pozitia 21) si a castigat in anul 2010 aceeasi finala.

Simona Halep s-a calificat in finala fara a juca in semifinala, dupa ce Serena Williams a abandonat turneul.

Sarboaica, in varsta de 30 de ani, a dominat primul set, a reusit 3 break-uri si s-a impus cu scorul de 6-2. Dupa primul set, Simona a avut nevoie de medic, acuzand din nou dureri la piciorul stang. Din aceasta cauza, sarboaica a inceput setul al doilea in avantaj si a dominat inceputul setului al doilea. Romanca noastra a reusit sa se concentreze si a parut ca incepe un alt meci. Din acel moment, ea a obtinut la rand trei game-uri si a castigat al doilea set cu 7-5.In al treilea si ultimul set, cele doua jucatoare au parut epuizate, insa au continuat sa lupte. Chiar daca Simona a resimtit durerea la piciorul stang, ea a continuat sa joace si a castigat.

La sfarsitul meciului, Jalena a aratat ca stie sa piarda cu demnitate; ea a declarat ca este uimita de prestanta Simonei, ca romanca noastra este fantastica si ca i-a tinut cu greu piept, mai ales in ultima parte a meciului.

In schimb Simona, vizibil emotionata dar multumita pentru reusita sa, a declarat ca acesta este cel mai important turneu castigat de ea. Ea a tinut sa multumeasca tuturor sustinatorilor, sponsorilor care au facut ca acest turneu sa se desfasoare in conditii optime, dar si echipei sale.

Pentru reusita sa, tenismena ce reprezinta cu succes tara noastra la competitiile de tenis din intreaga lumea va primi 1.000 puncte in clasamentul WTA, dar si un cec in valoare de 900.400 de dolari. Pana la cei 23 de ani ai sai, Simona a reusit sa castige 11 turnee. O felicitam si noi si ii dorim succes pe viitor.