Sevilla a avut o saptamana grea din punct de vedere fizic, avand meci si in Europa League contra unei adversare din La Liga pe care o cunoaste destul de bine si anume Villarreal pe care a reusit sa o invinga in deplasare cu scorul de 3-1.

In partida din campionat, contra celor de la Elche, Sevilla a reusit sa se impuna cu scorul de 3-0. Gazdele au reusit sa deschida scorul in minutul 18 cand Carlos Bacca a executat un penalty scos de Reyes care a luat o actiune de unul singur si a dus scorul la 1-0.

Dupa doar alte 4 minute, gazdele puteau sa isi majoreze scorul la 2-0 insa sutul lui Bacca a trecut foarte putin pe langa poarta si oaspetii au simtit ca le-a trecut glontul pe la ureche.

Nu au renuntat cei de la Sevilla la jocul ofensiv si rezultatul s-a vazut in minutul 31 cand pasa excelenta a lui Banega l-a gasit pe Coke iar spanionul a reusit sa centreze perfect pentru atacantul Carlos Bacca care nu rateaza ocaziile bune de a marca iar asa s-a intamplat si de aceasta data cand a reusit sa inscrie si sa duca scorul la 2-0 (un scor mult mai linistitor pentru andaluzi care au avut o saptamana excelenta).

Anul acesta, Bacca face un sezon mult mai bun decat anul precedent. A reusit sa dea deja 16 goluri iar campionatul nu este incheiat in timp ce anul trecut a reusit sa marcheze 14 goluri.

Dupa 2 ani petrecuti in Spania, la Sevilla, Carlos Bacca a reusit sa marcheze 30 de goluri. Oaspetii au fost periculosi si ei pentru prima data in minutul 34 cand la sutul periculos a lui Corominas, Sergio Rico a reusit sa intervina miraculos.

La pauza s-a intrat cu scorul de 2-0 pentru gazde iar oaspetii au iesit mult mai motivati de la cabine iar in minutul 49, Fajr a centrat perfect insa Roco a ratat complet executia.

Portarul celor de la Sevilla a fost nevoit sa intervina din nou la sutul lui Victor din minutul 54 si partida incepe sa devina interesanta si sa se incinga. Denis Suarez a raspuns ocaziilor avute de oaspeti si l-a pus la grea incercare pe portarul advers. Partida a fost inchisa de Kevin Gameiro cand a inscris pentru 3-0 si astfel, meciul s-a incheiat.