Miercuri seara in direct pe digi sport 2 a avut loc la Roma partida din turul semifinalei dintre Lazio si Napoli incheiata la egalitate scor 1-1 .Responsabili pentru golurile marcate au fost Miroslav Klose pentru gazde in minutul 33 , ca pentru oaspeti sa marcheze Manolo Gabbiadini in minutul 57 . Cei de la Lazio au lasat tatonarile acasa si au inceput tare partida vroind sa arate cine e echipa mai buna si a avut deja prima ocazie de a marca prin Miroslav Klose care in minutul 9 a lovit bara portii dupa o lovitura de cap , dupa o centrare foarte buna a lui Biglia , dintr-un corner .

Atacantul german a incercat sa inscrie cu toate fortele cand a mai avut o ocazie de a marca insa a trimis in bratele lui Andujar . Atacantul celor de la Napoli a fost invidios si a vrut sa iasa si el la rampa , Gonzalo Higuain care a avut si el 3 sanse de a marca .

Prima sansa a fost in minutul 19 cand atacantul a avut un sut din intoarcere insa a fost prins fara probleme de portar , ca mai apoi peste doar un minut sa traga un sut de la distanta insa si acela a fost retinut de portarul celor de la Lazio . Ultima incerca a lui Gonzalo a fost in minutul 27 cand a avut o deviere insa nu a reusit nici de aceasta data sa modifice scorul de pe tabele de marcaj . Meciul a fost plin de rasturnari de situatii , de aceata data venind randul gazdelor sa atace si sa aiba ocazii de gol . Parolo nu a reusit sa inscrie dintr-o pozitie excelenta in poarta lui Andujar insa Klose l-a razbunat in minutul 33 cand a reusit sa deschida scorul dupa ce a fost lansat excelent de Anderson .

Napoli a iesit motivata de la cabine si a avut o bara in minutul 50 prin David Lopez ,apoi Berisha a scot un sut frumos de la radacina barei a lui Gabbiadini in minutul 53.

Peste doar alte 4 minute acelasi Gabbiadini reuseste sa aduca egalarea pentru echipa napoletana , asta dupa ce Higuain a driblat si portarul si i-a trimis in fata portii . Klose a mai avut o ocazie de gol inainte sa fie scos de pe teren insa portarul a respins in corner. Partida s-a incheiat 1-1 iar returul va avea loc pe 8 aprilie .