Prima etapa a sezonului 2015 de Formula 1 a luat sfarsit, iar de ce ne era teama nu am scapat. Componentii teamului Mercedes, Lewis Hamilton si Nico Rosberg, au dominat cursa, britanicul castigand la mai putin de doua secunde. Ultimul loc al podiumului a fost ocupat de noul pilot al lui Ferrari, Sebastian Vettel, urmat de Felipe Massa, de la Williams.

Cursa de la Melbourne a avut insa parte si de o premiera: doar 15 piloti din cei 20 au luat startul. Componentii teamului Marussia, Will Stevens si Roberto Merhi, nu au putut participa la calificarile de ieri, monoposturile lor nefiind in concordanta cu regulile FIA. Magnussen, componentul teamului McLaren, a avut o defectiune la motor in turul de recunoastere, Valtteri Bottas nu a primit acordul medicilor de a concura pentru Williams, acesta acuzand dureri de spate.

Nu in ultimul rand, Daniil Kvyat a abandonat tot in turul de recunoastere, din cauza unei probleme la cutia de viteze.

Din cei 15 piloti care au luat startul, au mai abandonat pe parcursul cursei 4 piloti. Pastor Maldonado si Romain Grosjean, echipierii teamului Lotus. au parasit cursa inca din primul tur, primul din cauza unei coliziuni, al doilea din cauza pierderii de viteza. Verstappen si Raikkonen au fost nevoiti si ei "sa traga pe dreapta". Componentul echipei Ferrari a abandonat din cauza plecarii de la boxe mai devreme decat trebuia, inginerii neavand timp sa-i monteze cum trebuie pneul stanga-spate. Ghinionist a fost si Jenson Button, care a terminat pe ultimul loc, singurul care nu a adus puncte.

Din cele 58 tururi, Hamilton a fost la conducerea cursei 56, celelalte doua revenindu-i lui Nico Rosberg, care a profitat de intrarea britanicului la boxe.

Surpriza a venit de la pilotul celor de la Sauber, brazilianul Felipe Nasr, care a terminat pe pozitia a cincea. De asemenea, Nasr a fost ultimul pilot care a terminat in acelasi tur cu Hamilton. Celalalt pilot al teamului Sauber, suedezul Marcus Ericsson, a incheiat cursa pe 8.

Sa amintim ca anul trecut, in cursa de la Melbourne, Nico Rosberg a castigat, in vreme ce Lewis Hamilton a fost nevoit sa abandoneze in turul 3, dupa o problema la motor. Din cei 22 piloti care au luat startul, doar 14 au ajuns la finish. Componentul Red Bull, Daniel Ricciardo, care terminase pe pozitia secunda, a fost descalificat dupa cursa, descoperindu-se cateva nereguli.

Per total, cursa de la Melbourne din acest an a fost una anosta, fara prea multe depasiri. Speram ca mai spectaculoasa sa fie cea din Malaezia de peste doua saptamani. Anul trecut Hamilton a castigat aici, urmat fiind de Nico Rosberg, la 17 secunde. Nu credem ca aceasta dominatie a teamului Mercedes ii incanta prea mult pe sefii FIA, audientele incepand sa scada, usor-usor, tocmai din aceasta cauza.