Echipa romanului Florin Gardos, Southampton, a fost invinsa azi de West Bromwich Albion, cu scorul de 1-0, partida contand pentru etapa a 27-a din Premier League. Dupa aceasta infrangere, echipa lui Gardos a ajuns la cea de a 10-a infrangere a sezonului.

Romanul Florin Gardos nu a facut deloc un meci bun, fiind schimbat in minutul 25 cu Elia. Acest lucru s-a intamplat deoarece antrenorul Ronald Koeman l-a considerat pe fundasul roman, in varsta de 26 de ani, vinovat de golul care l-a luat echipa lui. Romanul l-a scapat din marcaj pe Berahino, dupa o lovitura libera a gazdelor iar atacantul a reusit sa inscrie cu un sut puternic la vinclu.

La finalul partidei, antrenorul lui Gardos a motivat schimbarea lui din cauza unor motive tactice, nu ca ar fi suparat sau dezamagit de el. Explicatia mai exacta a olandezului a fost aceea ca a inceput meciul cu 3 jucatori in spate pentru a reusi sa se construiasca jocul, pentru a avea o siguranta in plus in defensiva.In alte partide, aceasta formula de joc a mers insa de aceasta data nu a dat niciun rezult si a considerat ca e nevoie de o modificare tocmai pentru ca si adversarii jucau defensiv si nu se potrivea deloc stilul de la inceputul jocului.

Florin Gardos a bifat a 11- a prezenta in acest sezon in tricoul sfintiilor, la toate competitiile. Un alt roman invins in aceasta etapa a fost Costel Pantelimon, portarul celor de la Sunderland care au avut o partida extrem de grea cu cei de la Manchester United.

Portarul roman in varsta de 28 de ani nu a reusit sa opreasca infrangerea echipei sale si a primit 2 goluri.

In prima repriza, Pantilimon a fost imbatabil insa a venit minutul 66 cand a primit gol din penalty, de la Wayne Rooney. Sunderland a ajuns sa joace si in inferioritate numerica si totul parea a fi mai greu. In cele din urma, echipa neavand ce face, a iesit la joc, s-a deschis mult si a primit si al 2-lea gol, tot de la atacantul englez Rooney in minutul 84. Dupa aceasta victorie, diavolii rosii au urcat pe locul 3 provizoriu, in Premier League. #Sony #Tablet