Romania disputa partida din Cupa Davis contra Isralelului iar scorul pana in acest moment este favorabil tarii noastre care conduce cu 2-0 la general, mai avand nevoie doar de victoria echipei la dublu de azi pentru a merge mai departe.

Vineri, Adrian Ungur, locul 159 atp a reusit sa il invinga pe Bar Tzuf Botzer, locul 803 atp in Sala Polivalenta din Sibiu, cu scorul de 7-5,6-3,6-0, contand pentru prima partida dintre Romania-Isreal din Grupa 1, zonei Euro-Africane. Romanul a controlat partida si a reusit sa se impuna dupa o ora si 50 de minute, primul set fiind mai echilibrat cand s-a mers cap la cap pana la scorul de 5-5 unde Ungur a salvat 3 mingi de break si a castigat setul cu 7-5.

Al 2- lea set a fost si el cat de cat echilibrat pana cand, la scorul de 4-3 pentru Adrian, acesta a facut break si setul s-a terminat 6-3 iar apoi urma ultimul set pe care vroia sa il castige repede pentru a-si conserva energia. In ultimul set, Adrian Ungur a fost imperial si nu i-a mai dat nicio sansa adversarului sau mai slab cotat, reusind sa castige toate break-urile impunandu-se cu un 6-0 sec si tot in acelasi timp, castigand si partida cu 3-0 la seturi si aducand-o pe Romania in avantaj .

A 2-a partida a avut loc tot vineri, intre Marius Copil locul 168 atp si Dudi Sela locul 108 atp insa romanul a facut o partida mare si in final, s-a impus cu 3-1 la seturi. Primul set a fost adjudecat de israelian la tie break si partida deja capata dramatism insa Copil n-a renuntat nici macar o clipa la ideea si siguranta ca va castiga partida.

In setul al 2-lea, a venit randul romanului sa castige la tie break si sa egaleze situatia la seturi . Partida devenea si mai interesanta pentru toti iubitorii tenisului iar in setul 3, Marius Copil a reusit sa se impuna cu scorul de 6-4 si totul parea mai simplu pentru el .

Ultimul set a fost si mai simplu pentru roman care a condus cu 5-1 si a avut 2 mingi de meci pe serviciul sau insa le-a ratat. Setul s-a incheiat 6-2 pana la urma si Marius Copil a reusit sa castige partida si sa aduca victoria Romaniei, care conduce cu 2-0 la general .