Reprezentativa Romaniei a reusit sa invinga Insulele Feroe cu scorul de 1-0 asta desi a facut un joc extrem de modest pe stadionul Ilie Oana din Ploiesti ,joc ce conteaza pentru preliminarile Euro 2016.Romania a reusit sa invinga pescarii de la Feroe prin golul marcat de Claudiu Keseru din minutul 21. La inceput parea un meci simplu deoarece tricolorii s-au aruncat in atac si au avut prima ocazie repede in minutul 3 cand sutul aceluiasi Keseru a fost blocat la marginea careului.Dupa doar un alt minut portarul oaspetilor a respins greu sutul lui Raul Rusescu .Fostul stelist Keseru a fost din nou periculos in minutul 6 insa portarul Nielsen a respins din nou sutul.

Feroe a inceput sa iasa si ea la joc si a avut o lovitura libera in minutul 10 insa Brandur Olsen a trimis pe langa poarta lui Pantilimon.Romania a revenit iar in atac iar in minutul 18 stelistul Adi Popa a tras pararel cu poarta si scorul intarzia sa se modifice.Totusi in minutul 21 elevii lui Iordanescu au reusit sa deschida scorul cand Alexandru Maxim a executat o lovitura libera iar mingea deviata de zid a lovit bara portii lui Nielsen iar din bara a revenit la Claudiu Keseru care de aceasta data nu a mai iertat si a deschis scorul partidei.Pana la pauza doar Paul Papp a mai avut 2 mari ocazii de a marca prin 2 suturi de la distanta dar nu si-au atins tinta si nu in ultimul rand ultima ocazie a primei reprize a fost semnata de catre acelasi Maxim insa nu a reusit sa nimereasca tinta.

A 2 -a repriza a fost mult mai saraca in ocazii de gol iar prima oportunitate a aparut abia in minutul 65 cand Alexandru Maxim a executat o lovitura libera periculoasa , portarul a respins in fata iar Adi Popa nu a reusit sa reia in poarta cu capul din 2 metri.Romania a presat fara sa fie periculoasa si a mai avut alte 2 ocazii de a marca prin Keseru insa nu a reusit sa faca dubla .Acelasi Keseru a fost din nou periculos insa fara rezultat pe tabela de marcaj.Feroe a presat in minutele de prelungiri cand am fost salvati de Pantilimon la sutul lui Edmundsson dar partida s-a incheiat 1-0.