Champions League a programat primele doua meciuri contand pentru sferturile de finala ale competitiei. Mecurile s-au desfasurat la Madrid, unde Real Madrid a intalnit pe Shalke 04, respectiv la Lisabona unde FC Porto a dat piept cu elvetienii de la FC Basel.

Real Madrid, invinsese in meciul tur in deplasarea din Germania cu 2-0 si pornea din postura de favorita in meciul retur, mai ales ca, madrilenii disputau meciul pe teren propriu,unde, nu mai fusesera invinsi atat in campionat cat si in competitiile europene de mult timp.

Meciul a fost unul deosebit de spectaculos cu numeroase rasturnari de situatie.Scorul a fost deschis neasteptat de oaspeti in minutul 20, care au punctat prin Christian Fuchs, care a inscris cu un sut plasat din margine careului. Replica gazdelor a picat imediat si in urma unor combinatii geniale, madrilenii au egalat in minutul 25,prin golgheterul echipei Cristiano Ronaldo, care a insrcis plasat cu o lovitura de cap. Culmea coautorul acestui gol a fot tot un germanToni Kross.

Meciul s-a terminat nedecis la pauza, ambele echipe inscriind inca odata prin acelasi Cristiano Ronaldo in minutul 45 dintr-o centrare a lui Fabio Coentrao. Germanii au punctat si ei inca odata prin Jan Huntelaar in minutul 40. Meciul s-a desfasurat in aceeasi nota si in mitanul secund cand s-au mai inscris 3 goluri, 2 de catre germani si unul de madrileni. Cu scorul general de5-4, Real Madrid si-a adjudecat prezenta in sferturile de finala ale competitiei.

In cealalta partida, FC Porto a intalnit pe FC Basel din Elvetia, echipa cu care remizasera in deplasare scor 1-1. Portughezi nu s-au dezmintit nici de acesta data si au reusit sa confirme calculele hartiei reusind un meci foarte bun castigat cu un incredibil 4-0. FC Porto a deschis rapid scorul, prin algerianul Brahimi si, desi au condus ostilitatile pe tot parcursul primei reprize, nu au intrat la cabine decat cu un modest 1-0.In repriza a doua echipa antrenata de spaniolul Lopetegui s-a dezlantuit reusind sa mai inscrie de 3 ori prin Herrera, Casemiro, Aboubakar. Cu scorul general de 5-1, FC Porto s-a calificat in sferturile Chapions League.