In aceasta seara a avut loc partida din optimile UEFA Champions League dintre Real Madrid si Schalke , in tur scorul fiind de 2-0 pentru galactici si credeau ca returul va fi unul simplu , care va conta doar pe hartie si la statistica insa n-a fost deloc asa , nemtii fiind foarte aproape de a produce o enorma surpriza si sa se califice mai departe asta dupa ce au invins-o pe Santiago Bernabeu pe castigarea Uefa Champions League de anul trecut cu scorul de 4-3 si mai avea nevoie de doar un singur gol pentru a merge mai departe .

Dupa ce gazdele au inceput foarte relaxati partida oaspetii i-au pedepsit repede in minutul 20 la sutul fundasului Fuchs , asta dupa ce Huntelaar a sarit inteligent peste minge .

Cristiano Ronaldo n-a fost deloc de acord cu acest lucru si a adus egalarea dint-o lovitura de golt si in acelasi timp si linistea in tribune . Huntelaar a avut enorm de mult ghinion in 2 situatii cand putea sa inscrie insa prima data a nimerit bara portii lui Casillas , insa a reusit sa se revanseze in minutul 40 cand i-a adus pe oaspeti in avantaj . Totul parea sa se termine 2-1 la pauza insa Cristiano Ronaldo a avut din nou un cuvant de spus si a egalat in minutul 45 realizand dubla in acest meci si tot in acelasi timp reusind sa inscrie cel de -al 78- lea gol in Cupele Europene .

Dupa ce au iesit de la cabine Karim Benzema i-a adus pe galactici in avantaj si totul parea simplu , foarte simplu insa n-a fost asa deloc nemtii reusind sa intoarca soarta partidei . La debutul sau in aceasta competitie Leroy Sane a reusit sa il invinga pe Casillas in minutul 57 cu o executie de efect la care portarul gazdelor n-a schitat nici macar un gest si a devenit astfel cel mai tanar jucator care reuseste sa puncteze impotriva celor de la Real in cea mai tare competitie.

In minutul 85 s-a produs ceea ce nu multi aniticipau si anume cei de la Schalke sa conduca din nou cu scorul de 4-3 si mai aveau nevoie de un singur gol pentru a merge mai departe si a produce o surpriza de mari proportii.