Rapid si Petrolul s-au intalnit in etapa cu numarul 21 pe stadionul Giulesti intr-un derby ce se anunta special. Partida a inceput cu un moment de reculegere in memoria lui Nae Manea, antrenorul si fostul jucator rapidest, care pe 6 martie a implinit varsta de 60 de ani.

Dupa aceste momente frumoase, gustate si apreciate de public, baietii celor doua cluburi au trecut la treaba. Cu 8000 de suporteri in spate trupa lui Pustai a inceput tare meciul dominand prima repriza. Ocaziiile nu au intarziat sa apara asta si datorita faptului ca tehnicianul gazdelor a fortat atacul, mentinand echipa de etapa trecuta care s-a intors acasa cu toate cele 3 puncte de la Medias.

In ceea cel priveste pe Rednic, acesta a avut cateva probleme de lot, incepand partida fara nici un atacant de meserie, belgianul Tchite avand pobleme medicale.

Dupa o prima repriza buna, cu ritm si cu ocazii de gol la ambele porti s-a intrat la cabine cu tabela alba, 0-0.

Startul reprizei secunde a fost in continuare unul tacticizat, in care s-a dat o lupta crancena la mijlocul terenului, iar golul a cazut in minutul 60. Nimeni altul decat Sapunaru a fost gasit perfect in centrul careului, dupa un corner bine executat de Josl, iar fostul " portughez " a plasat mingea cu capul in poarta "lupilor galbeni".

Egalarea nu a intarziat sa apara, iar dupa nici 4 minute Teixeira a preluat frumos un balon la mijlocul terenului iar de la 25 de metri l-a invins pe Buchta, cu un sut plasat la coltul lung.

Ocazii mari nu au mai fost pana la final, echipele dorind sa conserve rezultatul de pe tabela si reusind acest lucru pana la final. Cele doua combatante si-au impartit astfel cate un punct frateste, cei doi antrenori laudand prestatia elevilor sai.

Rapidul a acumulat dupa aceasta remiza 19 puncte, ocupand pozitia 15 in clasament, in timp ce Petrolul a urmat pe 2, in fata celor de la ASA Targul Mures, cu 40 de puncte.

Echipele de start: #Liga 1

Rapid: Buchta - Săpunaru, Borda, Cmovs, Josl- Garai, Gecov - Joao Coimbra, Pancu, J. Oriol - Benson
Rezerve: Drăghia, Sapina, Meulens, Al. Dan, E. Oriol, Ricardo Alves, Nicolae Vasile
Petrolul: Pecanha - Alcenat, Geraldo, Ipsa, Fanchone - Filip, Satli - Vasilache, Kronaveter, Teixeira - Astafei
Rezerve: Bolboaşă, Peteleu, Al. Coman, Marinescu, Mareş, N'Koyi, Pastorini