Rapid Bucuresti si Viitorul au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul desfasurat pe stadionul Valentin Stanescu, Giulesti, meci din cadrul etapei a 19-a a Ligii 1.

Meciul dintre Rapid si Viitorul a fost intrerupt cateva secunde in minutul 34 din cauza unei pene de curent care a afectat stadionul din Giulesti, lumina revenind dupa aproximativ 20 de secunde

Din randul giulestenilor au fost eliminati 2 jucatori, Daniel Niculae a vazut cartonasul rosu in minutul 41 dupa o intrare dura asupra lui Banel Nicolita, iar cehul Tomas Josl a vazut cel de-al 2-lea cartonas galben in minutul 43 pentru o intrare cu talpa asupra lui Catalin Munteanu.

Desi au jucat o repriza cu 2 oameni in plus, elevii antrenati de Gica Hagi nu au reusit sa marcheze, meciul incheindu-se la egalitate, scor 0-0.

Cristi Pustai, antrenorul Rapidului a declarat pentru Digisport: ,,Un punct este doar un punct, din pacate nu am reusit sa castigam acasa, ne-am fi apropiat foarte repede de pluton, de linia de supravietuire.

Dar asta e, in conditiile in care am jucat cu 2 oameni mai putin, imi felicit jucatorii. Nu-i felicit si pe cei care au luat cartonase rosii. Nu e normal sa-ti lasi colegii in inferioritate. E adevarat ca imi doream agresivitate de la jucatori, dar sa nu intrecem masura.

Asta e Rapidul, traim frumos... Publicul a fost admirabil. Le-am zis jucatorilor la pauza ca trebuie sa inchidem culoarele, nu cred ca cei de la Viitorul au avut ocazii. In mod normal, nu trebuie sa luam gol. Apoi, daca putem sa dam.

E primul meu punct pe Giulesti. As fi dorit mai mult, dar sunt bucuros. A-ti vazut foarte bine cum am trait meciul, asa cum le traiesc pe toate. E o situatie frumoasa, esti la un club mare cu asa suporteri. Nu am mai vazut asa ceva in Liga 1. Ar fi pacat ca un club ca acesta sa nu se regaseasca si anul viitor in Liga 1."

Gheorghe Hagi, antrenorul si patronul Viitorului, a declarat pentru Digisport: ,,A fost un meci bun.

Cu cartonase rosii, cu Rapid, o echipa foarte buna, cu noi, care nu eram intr-un moment bun, mai ales din punct de vedere mental dupa esecul din prima etapa. Si s-a vazut asta in jocul nostru, putina personalitate, putina initiativa, noi am vrut in primul rand sa nu pierdem.

Am fost prea timizi in atac, nu a circulat cum trebuie mingea, am jucat cu 2 copii nascuti in 1997, am bagat apoi unul din 1995. Este un punct de moral pentru noi si de acum incepe returul, pe care trebuie sa-l pregatim cat mai bine.

Rapid are jucatori de mare experienta, iar noi n-am stiut sa profitam de spatiile libere, am stat jos cu prea multi jucatori. Apoi am si gresit mult, mai ales in repriza a 2-a, dar totul a trecut. Respect mult Rapidul cu acesti suporteri pasionali, am trecut peste toate cele pe care le-am suportat in stadion. Cat despre noi, clubul nostru este tanar, creste, am invatat din acest meci, copii au ce invata." #Google