Rapid Bucuresti incearca cu toate fortele sa se salveze de la retrogradare si dupa ultimele rezultate se pare ca vor reusi acest lucru.In aceasta etapa giulestenii au reusit sa treaca de Otelul Galati cu scorul de 2-0 .Rapidistii au atacat foarte grabiti poarta celor de la Otelul si au reusit sa inscrie inca din minutul 5 prin Meulenes din pasa perfecta a lui Daniel Niculae.

Totul a parut sa fie tot mai greu pentru galateni care au ramas in 10 oameni dupa doar 30 de minute de joc cand Tudorie a fost eliminat , asta dupa ce a avut o interventie urata la Buchta.Tot Rapid a fost cea care a atacat si putea duce scorul la 2-0 prin Oriol insa portarul Hotoboc a intervenit din nou foarte bine.A venit apoi si randul celor de la Otelul sa fie periculosi insa Miron nu a profitat de iesirea gresita a lui Buchta.

Giulestenii au mai avut 2 mari ocazii de a-si majora scorul insa acest lucru nu s-a intamplat decat in minutul 85 cand Daniel Niculae a reusit sa inscrie din pasa veteranului Daniel Pancu,astfel jucatorul revenit in curtea Rapidistilor se afla la prima reusita de la revenire. Giulestenii au o perioada foarte buna in acest retur reusind sa adune 11 puncte ,tot atatea cate aveau si la finalul turului de campionat cu diferenta ca acum mai au multe partide de disputat si mai pot strange puncte importante.

Dupa incheierea partidei Cristi Munteanu a vorbit despre eliminarea atacantului Otelului si despre faptul ca acesta a gresit cand nu i-a aratat direct cartonasul rosu atacantului deoarece team managerul Otelului a facut putin tan tam pe marginea terenului iar arbitrul de cele mai multe ori e influentat de acest lucru.

Atacantul echipei a gresit insa mai are multe de invatat deoarece are doar 19 ani ,e o varsta frageda,e lipsit de experienta dar cu toate acestea nu are scuza deoarece le-a facut meciul mult mai usor gazdelor si le-au dat sansa sa se impuna intr-o partida foarte importanta pentru salvarea de la retrogradare.Datorita acestei victorii Rapidul a urcat pe locul 13 in #Liga 1 in timp ce Otelul a ramas fara victorie in 2015.