Dupa ce aseara pe "Bernabeu", Real Madrid pierde incredibil cu Schalke 04 scor 3-4, dar se califica mai departe in sferturi datorita rezultatului din tur (0-2), iar FC Porto isi respecta blazonul si trece usor de Basel, scor 4-0, astazi PSG, Chelsea, Bayern si Shatior au oferit un spectacol de zile mari.

Ambele meciuri din aceasta seara pleaca de la un scor egal inregistrat in meciurile tur PSG 1-1 Chelsea si Shatior 0-0 Bayern, din pacate pentru Shatior si PSG au jucat meciul retur in 10 oameni fiecare, deoarece Ibrahimovic (PSG) min 31 pentru un fault dur si Kucher (Sahtior) min 3 pentru un fault in postura de ultim aparator au vazut cartonasul rosu.

In timp ce la meciul de la Munchen cei de la Bayern s-au distrat pe teren cu o echipa resemnata a lui Mircea Lucescu si au marcat de 7 ori (Muller 4` 52`, Boateng 34`, Ribery 49`, Badstuber 63`, Lewandowski 75`, Gotze 87`), la Londra am avut o cu totul alta poveste.

Dupa ce in minutul 31, poate cea mai importanta piesa din echipa lui L. Blanc, Z. Ibrahimovic, a fost eliminat pentru un fault dur si stiind ca au nevoie neaparata de gol, cei de la PSG s-au daruit pe teren pe intreaga durata a partidei.

In minutul 81, Chelsea pare sa dea lovitura de gratie marcand prin G. Cahill, dar daruirea si determinarea celor de la PSG devine si mai puternica iar echipa lui Blanc reuseste egalarea prin D. Luiz dupa doar 5 min.

Meciul merge in prelungiri datorita scorului, 1-1, inregistrat in ambele manse.

Minutul 96 aduce din nou fericirea in tabara londonezilor, E. Hazard transformand un penalti in urma unui hent facut in careu de Thiago Silva. La acest scor, 2-1, Chelsea este din nou calificata si forteaza golul 3 pentru a scapa de orice emotie. Cei de la PSG nu sunt deloc deacord cu scorul de pe tabela si cu ultimele forte incearca egalarea.

Minutul 114 aduce fericirea in tabara francezilor, dupa ce acelasi Thiago Silva care ingropase echipa in min 96 reuseste o super lovitura de cap in urma unui corner si marcheaza in poarta lui Courtois. Pana la final Chelsea incearca dar nu mai reuseste nici o faza periculoasa la poarta lui Sirigu meciul terminandu-se egal iar PSG mergand in sferturi alaturi de Bayern, Real si Porto.

Celelalte 4 locuri ramase le vom afla saptamana viitoare cand Manchester City incearca sa intoarca rezultatul 1-2 inregistrat acasa cu Barcelona, Atl. Madrid are nevoie de o victorie cu 2-0 sau la 2 goluri diferenta dupa ce in tur a pierdut la Leverkusen, Juventus merge la Dortmund cu avantajul victoriei 2-1 de acasa, iar Arsenal are cea mai grea misiune la Monaco fiind nevoita sa intoarca o infrangere 1-3 inregistrata in fata propriilor suporteri. #UEFA Champions league