Poloneza Agnieszka Radwanska, finalista editiei precedente a turneului de la Indian Wells, a trecut fara prea mari emotii (scor 6-3, 6-1) de jucatoarea de origine americana, Alison Riske, calificandu-se in turul al treilea!

Cap de serie numarul sapte, Radwanska a facut de doua ori break-ul in setul intai si de trei ori in cel de-al doilea pentru a obtine o victorie in aproape o ora de joc (67 de minute).

"Am inceput in forta meciul si, desi am avut ceva emotii pe finalul primului set, am incheiat cu bine, iar asta e cel mai important lucru" remarca Aga dupa un 5-0 necrutator in primul set,citat de digisport.ro  Si-a pierdut apoi putin concentrarea si i-a permis lui Alison Riske sa ia urmatoarele trei ghemuri, Dar a inchis totusi setul la 6-3.

In al doilea set n-au mai fost probleme, iar poloneza, care se gaseste pe pozitia a opta in ierahia WTA, a terminat setul cu scorul de 6-1.

"E intotdeauna grozav sa te intorci in locurile in care ti-ai creat amintiri placute. Anul trecut am avut o evolutie buna aici. Bineinteles, in finala s-a intamplat sa pierd intr-un mod dureros, dar acest turneu ramane printre favoritele mele si voi fi mereu bucuroasa sa revin aici." remarca Radwanska, care, din cauza unei accidentari la genunchi, a pierdut finala din 2014 in fata Flaviei Pennetta, scor 6-2, 6-1.

Aga a castigat patru puncte direct din serviciu, a facut doua duble greseli si a luat cu 19 puncte mai mult fata de adversara ei (59-40). De asemenea, ea a fructificat cinci dintre cele 12 mingi de break pe care le-a avut.

In turul urmator, Radwanska se va duela cu britanica Heather Watson (numarul 43 WTA), care a invins-o destul de greu pe italianca Camila Giorgi.

Poloneza vine dupa un sfert de finala facut in turneul din capitala Qatarului, Doha. Atunci a pierdut intr-o confruntare care a durat doua ore si 16 minute in fata lui Venus Williams (scor 4-6, 6-1, 3-6).

Simona Halep s-a incalzit mai greu ieri, dar a invins si ea, dupa ce a pierdut primul set in fata jucatoarei de origine rusa, Gavrilova (scor 2-6, 6-1, 6-2).