Campionii din Ligue 1 au avut emotii vineri in intalnirea cu Lorient insa in cele din urma s-au impus cu scorul de 3-1 si au trecut pe primul loc in clasament.A fost meciul de deschidere din Franta unde starul suedez Zlatan Ibrahimovici a rezolvat de unul singur soarta partidei reusind un hat-trick,partida ce parea la un moment dat sa fie una grea pentru gazde.Starul celor de la PSG venea dupa o perioada destul de grea, asta dupa ce scandalul prin care putea fi sanctionat in campionatul intern din Franta iar mai apoi si-a aflat sentinta pentru eliminarea suferita in meciul din optimile UEFAue Champions League contra englezilor de la Chelsea dar cu toate acestea Zlatan si-a intrat repede in mana si a reusit sa obtina un penalty pe care tot el l-a si transformat in gol in doar al 4- lea minut al partidei ce parea a fi destul de spectaculoasa si interesanta inca de la inceput.

In minutul 32 tot Ibrahimovici a avut o sansa uriasa de a majora scorul insa portarul celor de la Lorient a reusit sa intervina perfect si sa mentina in continuare scorul de pe tabela sa arate 1-0. Pe sfarsitul primei reprize au dat semne de revenire si oaspetii insa nu au reusit sa il invinga pe Sirigu cu suturile de la distanta iar la cabine s-a intrat cu scorul minim pentru parizieni.Totul decurgea normal pana in minutul 67 cand Jordan Ayew a reusit sa egaleze si PSG era obligata sa castige pentru a trece macar provizoriu pe primul loc in Franta. Meciul a continuat sa ramana egal pana in minutul 82 cand Pastore a reusit sa obtina o lovitura de la 11 metri iar Zlatan a luat mingea pentru a o duce din nou pe campioana in avantaj reusind acest lucru si tot ce mai trebuiau sa faca parizienii era sa tina de rezultat pentru a obtine cele 3 puncte care valorau enorm.

Acelasi Zlatan Ibrahimovici a inchis tabele in prelungiri dupa o pasa primita de la Verratti si scorul final a ramas 3-1 pentru gazde iar dupa aceasta victorie PSG reuseste sa adune 59 de puncte , cu un punct mai mult decat Lyon care a pierdut in mod surprinzator cu Nice etapa aceasta.