A venit in cele din urma si o victorie mult mai clara pentru trupa lui Costel Galca care a reusit sa o invinga pe echipa finantata de #Gheorghe Hagi, cu scorul de 4-1, dupa ce a fost condusa cu 1-0 si a reusit sa revina si sa intoarca meciul in favoarea lor. In cele din urma, suporterii au reusit sa vada spectacol din partea favoritilor si Steaua ramane in continuare liderul din #Liga 1, cu un avans de 7 puncte fata de cei de la ASA Targu Mures si pot rasufla putin mai usurati.

Bonilla a reusit sa produca surpriza in Ghencea cand a deschis scorul repede, in minutul 7, dupa o centrare foarte buna a lui Razvan Marin care a profitat de greseala lui Cristi Tanase si ros-albastrii erau pedepsiti deja, avand de muncit serios pentru a castiga meciul si cele 3 puncte care erau vitale pentru elevii lui Galca.

Steaua nu s-a lasat mult invitata la joc si a raspuns prin Fernando Varella care insa a trimis peste poarta lui Albut iar scorul a ramas in continuare 0-1.

Suporterii incepeau sa isi piarda rabdarea si sa scandeze impotriva favoritilor. Tot gazdele au presat iar in minutul 25 a venit randul lui Alexandru Chipciu dar a fost perfect blocat de Albut care si-a aratat experienta acumulata in Liga 1, in decursul anilor. Dupa mai multe ratari si ocazii, ros-albastrii au reusit sa egaleze in minutul 28, prin capitanul lor, Cristi Tanase, care a reluat mingea in poarta oaspetilor, dupa o centrare venita de la Guilherme.

In minutul 50, Putanu a fost eliminat dupa ce l-a faultat in careu pe neobositul Adi Popa iar la executarea penalty-ului s-a dat Gabi Iancu insa acesta nu a reusit sa inscrie, fiind blocat de portarul advers. Tot Iancu a incercat sa isi repare greseala cand a tras putin pe langa poarta, in minutul 62. Rusescu a fost introdus pe teren in locul lui Iancu si a reusit sa isi faca repede simtita prezenta, inscriind in minutul 79 golul care o aducea pe Steaua in avantaj.

Dupa doar alte doua minute, Adi Popa a scapat pe contraatac si i-a pasat lui Tanase care a dus scorul la 3-1. Inainte cu un minut de incheierea partidei, Tucudean a mai pedepsit inca odata apararea Viitorului dupa un contraatac.