Fostul antrenor al nationalei Romaniei traverseaza o perioada foarte buna in Arabia Saudita reusind a 5- a victorie consecutiva. Acesta a avut un start foarte greu de mandat pe banca celor de la Al Ittihad insa totul a fost dat uitarii cand rezultatele pozitive au inceput sa apara . Echipa fostului selectioner pare sa fi depasit momentul critic in care se afla si a reusit sa invinga cu 4-0 divizionare secunda Al Riyadh , echipa de pe locul 10 in 16-imile Cupei Campionilor Arabiei Saudite si este ca si calificata in optimile competitiei.

Goluri elevilor lui Piturca au fost marcate de Marquinho in minutul 18 , Fallatah in minutul 39 si 55 iar ultimul gol l-a reusit Al Montashari in minutul 72 stabilind si scorul partidei 4-0 .

Primul gol al partidei a fost o executie magnifica din lovitura libera care l-a lasat cu gura cascata pe portar iar restul golurilor au venit din faze construite de echipe , pe fondul jocului ofensiv prestat de echipa.

Jucatorii transferati de la Steaua de echipa araba Lucian Sanmartean si Lukas Szukala au fost menajati in acest meci din cupa , asta dupa ce ambii au prins 11 -lea ideal al etapei a 18-a din Pro League . Pentru Victor obtinerea Cupei Campionilor Arabiei Saudite reprezinta un obiectiv important , insa nici campionatul nu este de neglijat desi cei de la Al Nasr au luat deja un avans considerabil si e greu de crezut ca trupa fostului selectioner va putea sa ii devanseze . Datorita ultimelor 5 succese Al Ittihad a reusit sa urce pe locul 3 cu 36 de puncte si mai are doar un punct de recuperat pentru a ajunge pe locul 2 iar in plus de asta mai pastreaza sperante vii pentru calificarea in Liga Campionilor Asiei .

Pe locul 4 se afla fosta echipa antrenata de Laurentiu Reghencampf care a fost si el demis din cauza rezultatelor slabe si in acest moment este liber de contract .

Dupa prestatia din ultimele 5 etape Al Ittihad este cea mai in forma echipa , cu multe goluri marcate si putine goluri primite iar etapa care urmeaza va da piept cu Al Raed echipa de pe locul 9 .