Locul lui Costel Pantilimon in clasamentul de invincibilitate din Premier League risca sa nu mai ramana acelasi dupa ultima etapa. Clasat pe locul doi, intr-un clasament al mingilor salvate in cadrul meciurilor din Premier League, cu un procent de aproximativ 80%, romanul risca sa-si piarda locul, după ce intr-o singura repriza a luat nu mai putin de 4 goluri. Din fericire pentru el, niciunul dintre acestea nu a venit pe fondul unei greseli personale. In meciul disputat astazi, contra lui Aston Villa, Sunderland a pierdut 4-0, intr-o partida asteptata ca fiind una decisiva pentru evitarea retrogradarii, amandoua luptandu-se pentru a o evita.

Primul gol a venit in minutul 16, atunci cand belgianul Christian Benteke a sutat de la marginea careului dupa ce a facut de ras apararea "pisicilor negre". Doua minute mai tarziu, Gabriel Agbonlahor, a trimis mingea in plasa, schimband scorul de pe tabela. Tot el, in minutul 37 a trimis mingea pentru a doua oara in poarta. Scorul final, a fost stabilit de acelasi Christian Benteke, in minutul 44, dupa ce l-a invins pe Pantilimon cu lovitura de cap. In a doua repriza Sunderland a avut posibilitatea prin Flecther (82) si prin Wickham (88) sa reduca din handicap, dar nu a reusit. Din fericire pentru noi, portarul roman a avut o evolutie perfecta, nefiind vinovat la niciunul dintre golurile marcare de cei de la Aston Villa.

Chiar si asa, etapa de astazi va rămane in istoria Premier League o perioada indelungata deoarece este pentru prima data cand "pisicile negre" incaseaza nu mai putin de 4 goluri intr-o singură repriza. Dat fiind rezultatul final de astazi, Aston Villa, desi inaintea meciului era clasata dupa Sunderland, ocupa acum pozitia a saisprezecea, peste echipa lui Pantilimon. Echipele de astazi: Sunderland: Pantilimon, Reveillere, van Aanholt, Brown, O'Shea (c), Bridcutt, Larsson, Rodwell, Alvarez (Wickham, 46′), Defoe, Fletcher (Graham, 83′). Aston Villa: Guzan, Lowton, Okore, Clark (Sanchez, 64′), Bacuna, Delph (c), Cleverley, Sinclair, N'Zogbia (Weimann, 79′), Benteke (Hepburn-Murphy, 83′), Agbonlahor.