Trupa lui Mihai Teja era destul de increzatoare la retur din semifinala Cupei Ligii dupa ce in tur cei de la Pandurii Targu Jiu au reusit sa se impuna cu scorul de 2-1. Nici asta seara nu a fost mai norocoasa si a pierdut partida cu scorul de 1-3. Datorita acestui rezultat Dinamo a fost eliminata de Pandurii in semifinala Cupei Ligii  cei de la Pandurii Targu Jiu reusind sa se impuna cu 5-2 la general .

Asadar alb- rosii au ratat sansa de a juca din nou cu trofeul pe masa , asta dupa 3 ani in care se tot chinuie sa castige un trofeu sau sa intre in UEFA Champions League , si acum 3 ani fiind invinsa in Finala Cupei Romaniei de Steaua Bucuresti .

Cainii aveau nevoie de goluri , si au inteles ideea aceasta si au intrat mai motivati in teren iar in minutul 29 veteranul Marius Nicolae a avut prima mare ocazie dupa ce a primit o pasa excelenta de la Cosmin Matei , atacantul a preluat perfect mingea si a avut o finalizare de atacant pur- sange insa ghinionul a fost de partea acestuia mingea mergand in bara si n-a vrut sa intre in poarta scorul ramanand in continuare 0-0 .

La pauza s-a intrat indecis 0-0 , scor care ii avantaja pe gorjeni insa probabi si-au dat seama de pericolul care ii pandeste si au iesit mai motivati de la cabine iar in minutul 53 Nicoara a avut si el o ocazie uriasa insa sutul acestuia a ocolit poarta si suspansul continua pentru ambele echipe . In minutul 64 a venit si o faza importanta in care cel mai slab dinamovist de pe teren Fai l-a faultat in careu pe Mihai Radut , arbitrul a indicat lovitura de la 11 metri iar Matuleivicius a deschis scorul fara probleme.

Dinamo nu mai avea ce pierde asa ca a iesit la joc si au fost prinsi pe un contraatac scoala finalizat prin gol de Pleasca abia intrat pe teren . In minutul 84 transferul din iarna aceasta Gicu Grozav a redus din diferenta cu un gol superb din lovitura libera insa a fost doar o consolare pentru caini care au mai primit un gol in minutul 89 de la Mihai Radut care a profitat de o grava eroare a lui Grigore.