CSU Craiova traverseaza o perioada foarte buna in campionat, reusind sa adune 14 meciuri fara infrangere fara cel de azi, asta intamplandu-se de la venirea la carma echipei a antrenorilor Sorin Cartu si Emil Sandoi care au facut adevarate minuni in ceea ce priveste echipa din Craiova. Aceasta parca e de nerecunoscut, nu mai stie ce este infrangerea si cum este sa iti superi suporterii.

In aceasta etapa, oltenii au dat piept cu cei de la Gaz Metan Medias si au reusit sa obtina un egal muncit de toti, pe stadionul din Banie, meciul constand pentru etapa a 21-a din Liga 1. Gazdele au reusit sa deschida scorul partidei repede, in minutul 16, prin Ionut Tarnacop care a reusit sa reia in plasa portii o minge respinsa gresit de portarul celor de la Gaz Metan, Plesca.

Prima repriza s-a incheiat cu avantajul gazdelor insa oaspetii nu s-au dat batuti deloc si au reusit egalarea in minutul 65 cu o executie de cap nemarcat de la 10 metrii iar portarul gazdelor nu s-a mai putut opune acestui lucru.

Meciul nu a fost unul deloc spectaculos, mai adesea fiind unul pragmatic, lipsit de spectacol, cu foarte multe greseli personale cauzate si de terenul foarte greu si aflat intr-o stare destul de proasta. Cu toate acestea, jucatorii si-au dat toata silinta pentru a reusi sa joace cat mai bine si sa isi satisfaca suporterii si antrenorul. CSU Craiova traverseaza o perioada excelenta, reusind sa nu piarda in ultimele 15 partide din campionat, desi ultimele 3 partide au fost toate egaluri insa toate echipele sunt constiente ca foarte greu le furi puncte oltenilor si e nevoie de multa munca si determinare pentru a reusi acest lucru.

Seria victoriilor pentru gazde a inceput cu Otelul Galati pe care i-au invins cu scorul de 1-0 si a continuat apoi cu Universitatea Cluj unde au castigat cu scorul de 2-0. Parea ca drumul noilor antrenori va fi unul bun si cu rezultate pozitive si asa a si fost, urmand apoi alt succes impotriva revelatiei acestui campionat, ASA Targu Mures, si meciurile fara esec au continuat tot asa pana la 15 partide consecutive.