Ajax echipa olandeza nu a reusit sa marcheze nici un gol in deplasare la Dnepr insa scorul final a fost doar 1-0 si poate fi intors destul de usor asa ca sperantele mor ultimele pentru olandezi. Asadar ucrainienii au si ei sperante mari in returul din Olanda si spera sa mearga mai departe. Cu toate acestea ucrainienii au trait periculos in minutul 4 cand Serero a avut o ocazie uriasa de marca insa au scapat .

Selezntov a ratat si el o sansa uriasa dupa ce era sa profite de greseala uriasa a lui Cillessen in minutul 10 dar tabela a ramas in continuare 0-0 si meciul parea a fi unul spectaculos pentru toti iubitorii care nu aveau de ce sa rateze acel meci.

Singura reusita a venit in minutul 30 cand Zozulya a reusit sa inscrie fiind ajutat si de gazonul care nu se afla in cea mai buna stare in care s-ar fi putut afla . Meciul a fost linistit pana la sfarsitul primei reprize cand Ajax rateaza sansa uriasa pe care a avut-o de a egala insa Veltman din 3 metri a trimis peste poarta si partida s-a incheiat asa cum era in minutul 30 si anume 1-0 pentru ucrainieni.

Cillessen si-a dovedit clasa la o faza foarte grea pentru echipa lui cand a reusit sa respinga in fata lui Zozulya in minutul 65 blocand inextremis. Olandezii puteau totusi sa egaleze cu 10 minute inainte de final insa Douglas a reusit sa respinga sutul lui Kishna , iar acelasi Douglas a avut sansa de a majora scorul la 2-0 insa a reluat peste si scorul a ramas acelasi. Acest meci s-a incheiat 1-0 si ucrainienii au prima sansa in retur desi meciul va fi la Olandezi acasa si cu siguranta va fi un meci pe viata si pe moarte in care orice rezultat este posibil , nicio echipa neputand fiind sigura de calificarea in sferturile de finala ale Europa League si mai au de transpirat serios pentru a obtine calificarea .

O alta echipa care a luat o obtiune serioasa de calificare sunt rusii de la Zenit care i-au invins pe italienii de la Torino cu scorul de 2-0 si le-a stricat parcursul perfect al oaspetilor , insa care au ramas in inferiorita numerica inca din minutul 28 .