Sarbul Novak Djokovic, numarul 1 ATP si principalul favorit al turneului de la Indian Wells, a trecut dupa un meci greu de americanul John Isner in doua seturi (6-4, 7-6). Dupa cum se astepta si Nole, a fost un meci in care ambii au servit bine constant. Iar diferenta in setul secund a facut-o un singur minibreak. Isner a reusit sa salveze spectaculos in tiebreak o minge decisiva (pe serviciul sarbului), venind in fata, dar a simtit presiunea scorului si a doua minge de meci i-a revenit lui Djokovic - desi intamplarea s-a petrecut pe serviciul americanului. Setul intai a fost decis de un singur break obtinut de sarb in ghemul al saptele.

In partida din acesta dimineata, Novak Djokovic a aratat bine, avand un joc de camp solid, reusind sa impresioneze pe toata lumea cu exceptionala sa capacitate de a se apara in situatii limita.

Dupa lobul din setul intai realizat chiar si peste uriasul Isner, Djokovic a smuls ceva aplauze din partea publicului majoritar din Statele Unite.

Novak Djokovic a reusit sa castige 83% din punctele jucate cu prima minge de serviciu si a fructificat o minge de break din cele doua avute! Partida a durat o ora si 31 de minute.

Astfel, Nole merge in sferturi unde il va intalni pe Bernard Tomic. Australianul l-a invins in optimi pe compatriotul sau, Thanasi Kokkinakis, intr-un meci lung, care a avut nevoie de set decisiv: 6-4, 4-6, 6-4. Djokovic l-a batut de trei ori pana acum pe australian si nu a pierdut niciodata in fata sa.

Isner il invinsese in 2012 pe Djokovic in semifinale chiar la Indian Wells, atunci obtinand si primul sau trofeu intr-un turneu Masters (cotat cu 1000 de puncte).

Djokovic i-a returnat favorul anul trecut si l-a invins tot in sferturi, castigand apoi pentru a treia ora Coroana de la Indian Wells intr-un meci impotriva lui Roger Federer.

Djokovic a declarat pentru site-ul oficial al turneului de la Indian Wells: "Cu siguranta am cautat sa returnez cat mai multe mingi cu putinta. Nu conta unde ajungeau acestea sau cum o faceam, ci faptul ca il fortam astfel pe el sa mai joace inca o lovitura, punand astfel presiune pe el. Nu cred ca a ratat prea multe puncte pe primul serviciu.

Cand am ajuns in tiebreak cred ca am jucat o singura data cu al doilea serviciu. El a jucat cu al doilea serviciu la 5-6 si atunci am intrat intr-un raliu. Am stiu cand am ajuns in stituatia asta ca am o sansa mare, dar recunosc ca a fost un meci dificil".

"Sunt pregatit sa joc cu oricine. Sunt increzator. Servesc foarte bine. O sa fie foarte tare. Am jucat cu el (cu Djokovic - n.m.) de cateva ori si stiu ca pot sa-l bat. Sunt convins totusi ca va fi un meci greu" a declarat razboinic Tomic, citat de catre site-ul oficial al turneului.