Primul turneu de 1.000 puncte al anului, cel de la Indian Wells, va avea o finala intre primii doi jucatori ai clasamentului ATP: Novak Djokovic si Roger Federer. Aseara au avut loc semifinalele, in care nici Djokovic, dar nici Federer nu au intampinat probleme.

Prima semifinala s-a disputat intre Novak Djokovic si Andy Murray, cap de serie numarul 4. La final tabela arata scorul de 6-2; 6-3 pentru sarb, intr-o partida care a durat o ora si 28 minute. Djokovic a servit un singur as in acea partida, reusind 27 lovituri castigatoare, obtinand 4 breakuri. De cealalalta parte, Andy Murray a comis 4 duble greseli si 29 erori nefortate.

La sfarsitul partidei, Djokovic a declarat: "Am jucat solid, cu o intensitate potrivita inca de la inceput. Faptul ca avem stiluri de joc similare imi facea si mai grea misiunea de a-l invinge in doua seturi. Ma asteptam la o replica solida de la Andy, insa nu a jucat la potential maxim, comitand o multime de erori nefortate", scrie sport.iafrica.com.

Djokovic a mai marturisit ca, de vreme ce aceasta a fost prima partida din 2015 jucata pe timp de zi, a trebuit sa se antreneze mai mult.

In cea de-a doua semifinala, Roger Federer a trecut de canadianul Milos Raonic, favorit numarul 6, cu scorul de 7-5; 6-4, dupa 86 minute de joc. Astfel, elvetianul a obtinut 16 victorii din 17 meciuri in acest sezon. Cinci asi si 15 lovituri castigatoare a reusit Federer in aceasta partida, reusind, de asemenea, sa nu faca nicio dubla greseala, comitand 11 greseli nefortate.

Raonic il mai intalnise pe elvetian in urma cu 3 ani la Indian Wells, cand a castigat primul set, insa le-a pierdut pe urmatoarele.

In ceea ce priveste finala de duminica, Federer a afirmat ca va fi o lupta fizica, cei doi stiindu-se foarte bine, intalnindu-se de 7 ori in ultimii doi ani. Cei doi s-au duelat si in finala de anul trecut a turneului de la Indian Wells, Djokovic castigand in 3 seturi, scor 3-6; 6-3; 7-6.

Aceasta va fi intalnirea cu numarul 38 dintre cei doi, elvetianul conducand cu 20-17. Daca va castiga, Federer isi va adauga al cincilea titlu aici in palmares, in vreme ce pentru Djokovic ar fi al patrulea.