Astra Giurgiu nu traverseaza cea mai buna perioada fiind eliminata din semifinala Cupei Ligii de Steaua Bucuresti  cu scorul de 3-2 la general iar in campionat nici atat fiind batuta etapa aceasta de CSM Iasi care au reusit a 4 -a victorie in acest retur de campionat . Dupa aceasta victorie  CSM Iasi continua sa fie cea mai in forma echipa din campionat reusind doar victorii pe linie in retur indiferent de adversar, iar ultimul adversar  a fost Astra Giurgiu pe care a invins-o cu scorul de 1-0. Meciul a fost unul destul de sarac in ocazii de gol iar Silviu Lung jr, a fost pus la incercare inainte pauza prin Mitic. Ultima ocazie de gol inainte pauza a avut-o Onduku asta dupa o grava eroare a lui Gaman dar in cele din urma rezultatul la pauza  a ramas 0-0

Oaspeti au prestat un joc slab prima ocazie de a marca fiind  a lui Budescu insa portarul celor de la CSM Iasi Grahovac a respins greu mingea trimisa de  mijlocas.

In minutul 76 trupa lui Nicolo Napoli nu a ratat sansa de a trece in avantaj dupa golul marcat de Ionut Badic dupa o faza pe partea dreapta de atac a gazdelor . In urma acestei victorii Iesenii au reusit sa adune prima victorie in confruntarilor cu giurgiuvenii, rezultat de care sunt extrem de mandrii. In urma acestei victorii CSM Iasi a reusit sa se indeparteze de locurile retrogradabile  ,ajungand pe locul 9 in Liga 1 .La finalul partidei antrenorul oaspetilor a declarat faptul ca au jucat contra unei echipe foarte bune, cu jucatori tehnici si foarte rapizi insa au reusit sa castige partida si este foarte bucuros.

Tehnicianul stie ca nici echipa lui nu a jucat foarte bine insa el le-a spus elevilor sai sa nu avanseze foarte mult, sa stea in jumatatea proprie, sa isi studieze foarte bine adversarul iar cand pot sa loveasca pe contraatac jucand foarte bine tactic.

In repriza a 2-a moldovenii au avut 2 contaatacuri in urma caruia au marcat un gol si chiar au mai avut ocazii importante dar totul este bine cand totul se termina cu bine iar rezultatul la finalul meciului a fost unul pozitiv pentru elevii lui Napoli.