Dupa doar doi ani petrecuti in Champions League, HCM Baia Mare se poate califica din grupele principale. Este adevarat, in acest sezon s-au schimbat regulile, introducandu-se si faza sferturilor de finala. Astfel, se vor califica primele 4 echipe din fiecare grupa principala.

Deocamdata, HCM Baia Mare se afla pe locul 5 in grupa, dar cu o victorie duminica poate ajunge pe 3. In acest moment, Larvik si Gyor se afla pe primele doua pozitii, mergand in sferturi in aceasta ordine. Pe 3 se afla Viborg, cu 7 puncte, urmata de Metz si HCM Baia Mare, care au un punct mai putin. Din pacate, la egalitate de puncte intre baimarence si Metz, frantuzoaicele vor avea castig de cauza.

Este putin probabil insa ca acest scenariu sa se intample. Duminica, HCM Baia Mare va juca, de la ora 20:00, pe teren propriu, impotriva lui Viborg, reprezentantele noastre fiind cotate ca favorite de catre casele de pariuri, iar Metz o va intalni, tot pe teren propriu, pe Gyor, unguroaicele plecand cu prima sansa. Speram sa nu se intample nicio surpriza in ceea ce priveste rezultatul final al acestor doua partide, iar HCM Baia Mare sa termine pe pozitia a treia.

In cealalta grupa principala, pe primul loc a terminat Buducnost, finalista editiei trecute de Champions League. Cine va termina pe 4 din grupa celor de la HCM Baia Mare va intalni formatia muntenegreana in sferturi. Evident, nimeni nu vrea asta. O echipa mai accesibila este Dinamo-Sinara, cunoscuta pana sezonul trecut sub numele de Dinamo Volgograd.

Aceasta se afla, momentan, pe poaitia a doua, fiind un adversar foarte bun pentru HCM Baia Mare.

De mentionat ca in tur reprezentantele noastre au trecut de Viborg cu scorul de 31-30. Olandeza Abbingh a fost atunci golghetera baimarencelor, cu 6 reusite. Inttr-un alt meci din acea etapa, Gyor a trecut de Metz cu 31-27. Acum speram ca unguroaicele sa mentina acelasi ritm ca si atunci, in ciuda faptului ca stiu deja ca sunt calificate in sferturi de pe pozitia secunda.

Sa spunem ca la mijlocul saptamanii, baimarencele au obtinut victoria la cea mai mare diferenta de scor din acest sezon. Adversara s-a numit HC Braila, clasata pe locul 7 in Liga Nationala, HCM castigand cu 41-20. Asta desi baimarencele erau conduse dupa primele 9 minute de joc. Cu siguranta, acel rezultat a avut rolul de a le creste moralul reprezentantelor noastre in vederea partidei cu Viborg. In schimb, formatia daneza s-a chinuit in a trece in deplasare de codasa din campionat, tabela aratand scorul de 26-27 la final.

Fara discutie, danezele s-au pastrat pentru meciul cu HCM, insa acea victorie la o diferenta de un gol ne face sa ne simtim mai increzatori pe victoria baimarencelor duminica.

Din pacate insa, avem si o veste trista. Este vorba despre Timeea Tatar, componenta celor de la Baia Mare, care in urma cu doua zile a fost atacata de un individ chiar in fata casei sale. In urma acestei agresiuni, Timeea a fost dusa la spital, Acolo s-a descoperit ca aceasta a suferit un traumatism cranio-cerebral. Evident, ea nu va putea juca in meciul cu Viborg.