Luni seara Manchester United a fost invinsa de Arsenal pe teren propriu in sferturille de finala din FA Cup cu scorul de 2-1 si a parasit competitia cu mana goala, fara a ajunge macar in finala sau semifinala . Oaspetii au reusit sa deschida scorul destul de repede in minutul 25 cand Montreal a reusit sa inscrie dupa o pasa excelenta venita de la Oxlade-Chamberlain . Cei de la Manchester au reactionat foarte repede si dupa doar 4 minute a reusit sa egaleze prin Rooney , cu o lovitura de cap dupa ce a fost servit excelente de Di Maria.

Prima repriza s-a incheiat la egalitate si ambele echipe au asteptat pauza pentru a gandi o alta tactica la cabine si pentru a se surprinde una pe cealalta iar acest lucru l-au reusit cei de la Arsenal cand fostul atacant al celor de la United, Danny Welbeck, a reusit sa inscrie in minutul 61 stabilind tot in acelasi rand si scorul final al meciului, 2-1 moment in care Arsenal merge mai departe si pe trupa lui Van Gaal o lasa acasa fara vreo sansa de a-si indeplini obiectivul de a ajunge macar in finala competitiei.

Desi nu are cifre impresionante in Premier Legue Welbeck a reusit sa se razbune cu acest gol pe tehnicianul gazdelor deoarece nu a fost pastrat in lot si a fost lasat sa plece. Tot timpul razbunarea este mai dulce cand echipa care nu te-a vrut sau nu a avut nevoie de tine, o elimini cu golul tau decisiv si astfel ii dai peste nas si o faci sa ii para rau ca nu mai esti jucatorul lor. Pana ieri seara palmaresul in meciurile de pe terenul celor de la Manchester le era favorabil lor, care nu au mai pierdut contra tunarilor din anul 2006 iar in FA Cup nu a mai pierdut din anul 2003 incoace.

In acest sezon singura competitie in care mai este angrenata trupa lui Gaal este Premier League iar daca nu va reusi o minune sa castige titlul va fi pentru prima data in ultimii 26 de ani cand nu reuseste sa castige nici macar un trofeu .Ultima data acest lucru se intampla in sezonul 1988-1989 pe vremea cand Sir Alex Ferguson era la inceputul domniei .