Intr-una din optimile de finala ale turneului de tenis de la Miami, romanca Simona Halep (locul 3 WTA) reuseste sa o invinga dupa un joc ce a durat 91 de minute pe italianca Flavia Penetta (28 WTA) cu scorul de 6-3, 7-5, obtinand calificarea in sferturile de finala ale turneului de la Miami unde o va intalni pe una din favoritele gazdelor, americanca Sloane Stevens (45 WTA).

Cam asa ar fi rezumatul obiectiv al unui meci in care jucatoarea noastra Simona Halep a trimis acasa a doua jucatoare italiana, Flavia Penetta, luandu-si revansa pentru cele trei meciuri pierdute in trecut in fata acesteia.. Adevarul ca meciul a fost spectaculos, exact asa cum sunt toate meciurile in care joaca senzationala Simona Halep indiferent daca pierde sau castiga, motiv pentru care publicul o adora.

Pana si comentatorii subiectivi ai televiziunilor italiene, carora le cunoastem temperamentul vulcanic (obisnuit pentru cei cu sange latin) au ramas extaziati in fata jocului excelent, cu lovituri de senzatie, practicat de Simona Halep. Intr-un sport in care in ultimii ani s-a pus accent pe forta iata ca a aparut micuta si talentata noastra jucatoare care arata lumii intregi ca frumusetea tenisului nu se rezuma numai la servicii bomba si atat.

In afara unui joc variat, Simona Halep are atat momente de nervozitate cat si de umor ceea ce face din ea o jucatoare care traieste la maxim meciul, dorind din tot sufletul victoria ce e oferita de fiecare data suporterilor tot mai numerosi care o adora. Asa s-a intamplat si in acest superb meci care arata o Simona Halep tot mai concentrata pe realizarea obiectivului: cucerirea turneului de la Miami.

In afara faptului ca daca va castiga acest turneu va reveni pe locul 2 WTA, trebuie amintit ca doar Kim Clijters si Steffi Graf, doua mari jucatoare ale anilor trecuti au reusit sa castige in acelasi an cele doua turnee americane consecutive de la Indian Wells si Miami, aceasta performanta nefiind reusita de nici o jucatoare americana in intreaga istorie a tenisului.

Simona Halep a dovedit din nou o capacitate de revenire fantastica, in setul secund pe care-l incepuse dezastruos fiind condusa cu 5-2 de Flavia Penetta, Simona si-a pus in pauza dintre game-uri prosopul in cap timp de cateva zeci de secunde, fapt ce a relaxat-o incredibil intorcandu-se pe teren extrem de concentrata castigand apoi 5 game-uri consecutive si meciul. Felicitari Simona Halep, asteptam cu nerabdare meciul din sferturi!