Jucatoarea de tenis Monica Niculescu s-a calificat in turul al doilea al turneului WTA de la Indian Wells, California, dupa ce a invins-o pe sarboaica Aleksandra Krunici. Monica Niculescu, in varsta de 27 de ani, este numarul 68 in clasamentul WTA, in timp ce adversa sa de 21 de ani se pozitioneaza pe locul 75 in ierarhia mondiala.

Victoria romancei a fost obtinuta dupa un joc de o ora si 14 minute, cu un scor de 6-2, 6-1. Calificarea in turul doi la Indian Wells este insotita de 35 de puncte in clasamentul WTA si un cec in valoarea de 17.100 dolari.

In cel de-al doilea turneu WTA jucatoarea de tenis Monica Niculescu o va avea ca adversara pe americanca Serena Williams, care este principala favorita a turneului.

Aceasta va fi o premiera pentru tenismena romana, care va juca la simplu, in circuitul feminin.

Meciul din turul doi, dintre Monica Niculescu si Serena Williams de la Indian Wells, va avea loc vineri seara, de la ora 19:00 (sambata dimineata, de la ora 03:00, ora Romaniei), conform contului oficial de Twitter al turneului.

Sportiva romana va juca intr-un meci important pentru americani, deoarece vor avea oportunitatea de a se impaca cu Serena Williams, care s-a simtit izgonita la finala din 2001 de la Indian Wells. In urma cu 14 ani favorita americana a fost insultata si huiduita de spectatori, fiind acuzata de aranjarea meciului, atunci cand a trebuit sa joace impotriva surorii sale, Venus.

Monica Niculescu va juca si la dublu, alaturi de rusoaica Alexandra Panova, contra perechii Timea Babos din Ungaria si Kristina Mladenovic din Franta.

#Simona Halep este cea de-a treia favorita a probei de simplu de la Indian Wells.

O alta victorie importanta a fost obtinuta de Raluca Olaru si Olga Savchuk impotriva cuplului Bethanie Mattek - Sands/Lucie Safarova (SUA/Cehia), cu un scor 3-6, 7-5, 11-9, intr-un joc de 98 de minute. De asemenea, Victor Hanescu a castigat o victorie dificila contra georgianului Nikoloz Basilashvil, cu un scor final 3-6, 6-4, 7-6, in 2 ore si 7 minute.

Asadar, jucatorii romani au obtinut rezultate bune la Indian Wells, iar noi nu putem decat sa le dorim succes in continuare.