Romanca Irina Begu intalnea in turul 3 la Miami o sportiva foarte puternica si avea sanse destul de mici in a o invinge desi nimic nu este imposibil in tenis iar meciul trebuia jucat pana la ultima minge si asa a si facut sportiva noastra insa in cele din urma a cedat in 3 seturi incheiate cu scorul de 2-6, 6-4, 2-6 insa nu este o performanta de neglijat ca a ajuns pana in turul al 3-lea la turneul dotat cu premii in valoare de aproximativ 5.400.000 de dolari.Poloneza locul 8 wta a reusit sa castige primul set al partidei fata mari emotii cu scorul de 6-2 insa Begu nu a cedat si in setul 2 a oferit o replica mult mai solida reusind chiar sa castige setul cu scorul de 6-4 si chiar sa aiba mari sperante in decisiv pentru o calificare de care ar fi fost foarte mandra.

Desi Radwanska a castigat primul ghem al setului 2 Begu a condus majoritatea setului cu scorul de 2-1, 3-2 si 4-3 iar in final s-a impus cu 6-4. Mingea decisiva care se poate spune ca s-a jucat in setul decisiv a fost la scorul de 1- 1 cand #Irina Begu a avut 2 mingi de break insa nu a reusit sa fructifice niciuna iar apoi echilibrul s-a rupt la scorul de 3-2 pentru poloneza desi Begu a condus cu 40-0 insa a comis mai multe erori nefortate iar acest lucru a costat-o scump. Din acel moment totul a mers perfect pentru poloneza si foarte prost pentru romanca care nu a mai reusit sa castige nici macar un ghem iar setul decisiv a fost transat cu scorul de 6-2 iar Irina Begu pleaca acasa insa nu este dezamagita de turneul pe care l-a facut dar se pregateste tot mai intens pentru a fi tot mai buna, mai pregatita pentu a reusi sa urce cat mai mult in clasament unde a reusit sa ajunga pana pe locul 31.

Pentru participarea la acest turneu Irina va primii aproximativ 30.000 de dolari si 65 de puncte wta.La dublu Monica Niculescu si colega sa Alexandra Panova au reusit sa se califice mai departe invingandu-le pe Lisa Raymond si Samantha Stosour cu scorul de 6-3, 6-2 luandu-si revansa dupa ce au fost eliminate la Indian Wells de Stosour si colega sa.