Superstarul suedez, Zlatan Ibrahimovici, a reusit sa marcheze o dubla in meciul cu Moldova iar echipa nationala a Suediei incepe sa se gandeasca serios la calificarea de la turneul final. Meciul cu reprezentativa de peste Prut a contat pentru etapa a 5-a preliminarilor Euro 2016, reusind sa adune 9 puncte, in acest moment clasandu-se pe locu 2, dupa Austria, dar are un meci in plus fata de Rusia - echipa de pe locul 3 care a reusit sa adune 5 puncte dupa 4 meciuri jucate. Golurile victoriei au fost marcate de Zlatan Ibrahimovici in minutele 46 si in 84 din penalty.

In prima repriza, scorul a fost 0-0 si suedezii erau obligati sa atace ca sa obtina victoria, fiind presati de clasament si de echipa contra careia evolua care este mult mai slab cotata.

In inceputul reprizei a 2-a, Zlatan a reusit sa profite de o greseala a portarului Cebanu care a degajat nefericit mingea iar lui Ibrahimovici nu ii trebuie multe sanse de gol pentru a materializa acest lucru in reusita pe tabela de marcaj, desi a fost poate cel mai norocos gol reusit de jucatorul celor de la PSG, insa asa a deschis calea spre victoria Suediei.

Acelasi Ibrahimovici a reusit sa majoreze scorul din penalty, in minutul 84, iar pana la finalul partidei, singurul lucru de luat in seama a mai fost eliminarea lui Granqvist insa era deja tarziu, in al treilea minut de prelungire. Astfel, Suedia a reusit sa castige partida cu 2-0 iar marcatorul golurilor a ajuns la 53 de goluri marcate in 102 selectii, la echipa nationala.

Jucatorul Ceahlaului Piatra Neamt a fost doar rezerva la echipa nationala a Moldovei in timp ce la suedezii au evoluat nume importante precum Andreas Isaksson, Kim Kallstrom sau Seb Larsson.

Starul suedez a gafat-o la echipa de club, cand la finalul meciului cu Bordeaux a declarat ce a declarat iar englezii de la Manchester United sunt pe fir pentru a reusi sa puna mana pe atacant.

Zlatan a fost dorit de englezii inca de pe vremea cand evolua in Italia dar transferul nu s-a materializat desi putea fii lovitura verii daca ar ajunge la trupa lui Van Gall.