In aceasta dimineata s-au intrecut in Marele Premiu al Australiei pilotii de Formula 1, in prima etapa a sezonului. Pilotul britanic al echipei Mercedes, Lewis Hamilton, campionul mondial de anul trecut, a castigat cursa, el fiind urmat de colegul sau, germanul Nico Rosberg, si de un alt german, Sebastian Vettel, de la Ferrari.Desi cu sperante mari in antipozi, Ferrari nu a reusit sa faca fata scuderiei Mercedes, specialistii considerand ca mai este mult de lucru, diferenta fiind facuta inca de la boxe.

Mult asteptata intrecere a inceput fara surprize prea mari. Inca din finalul calificarilor de ieri de la Melbourne, Hamilton a avut cel mai bun timp si a plecat primul in cursa.

Acesta nu si-a mai cedat locul pana la final. Pilotii Ferrari, Sebastian Vettel  si Kimi Raikkonen, au plecat de pe locurile patru si cinci, la finalul cursei trecand finis-ul doar Vettel, care s-a pozitionat pe podium, adjudecandu-si locul 3. In top 10, dupa calificari, s-au mai aflat Valtteri Bottas, Daniel Ricciardo, Carlos Sainz jr.,cel mai bine clasat debutant, si pilotii Lotus, Romain Grosjean şi Pastor Maldonado. Surprinzator a fost faptul ca, doar 11 piloti din 17 au terminat marele premiu, astfel primii 10 adjudecandu-si si puncte in clasament. Britanicul Jenson Button, component al McLaren-Honda, a fost ultimul pilot care a terminat in circuit, fiind singurul care a terminat in afara punctelor. Pe locul 4 s-a clasat brazilianul Felipe Massa de la Williams, iar conationalul sau, Felipe Nasr, de la Sauber, debutant in Marele Circuit, a fost al cincilea.

Echipa Manor nu a putut lua startul pe pista din Albert Park, in timp ce finlandezul Valtteri Bottas, component Williams, a acuzat dureri la spate si a fost spitalizat sambata, conform sport.ro.