Dupa un inceput de an foarte bun, reusind sa castige 3 titluri, Simona Halep s-a calificat in turul 3 la Miami dupa ce a reusit sa o invinga pe Nicole Vaidisova, ocupanta locului 328, cu scorul de 6-4, 2-6, 6-1.

A fost primul meci dintre cele doua sportive si a fost unul ciudat, asta dupa ce Halep a castigat primul set in 54 de minute iar apoi a facut break la inceputul setului 2. Totul parea ca va decurge in bine pentru Simona dar Vaidisova a facut apoi 6 break-uri la rand, in mod neasteptat si a trimis meciul in decisiv dar ocupanta locului 3 wta nu s-a speriat, ramanand calma si puternica in continuare, reusind sa castige setul decisiv cu scorul de 6-1.

Nicole a fost in apogeul carieri sale pe locul 7 wta si semifinalista de doua ori la Grand Slam-uri. Parea un meci greu pentru romanca, mai ales ca n-au mai avut niciun meci impreuna si este tot timpul mai greu sa joci impotriva unei adversare pe care n-ai mai intalnit-o nici macar odata. Totul a decurs conform asteptarilor in afara de acel set 2 foarte ciudat dar in setul decisiv, cehoaica a fost invinsa fara drept de apel si a fost trimisa acasa.

Halep a declarat ca a fost un meci dificil deoarece niciodata nu e simplu sa joci cu cineva pe care nu il cunosti si nu ai nici macar o idee despre cum joaca sau care sunt punctele tari sau cele slabe. Tot timpul Simona a incercat sa isi gaseasca ritmul, sa lupte pana la final si sa dea tot ce poate pentru a iesi in final castigatoare, ceea ce a si reusit.

E greu sa te adaptezi altor orase, tari, insa constanteanca a spus ca s-a adapt la vremea de la Miami si vrea sa devina tot mai buna pe zi ce trece deoarece e o diferenta mare intre turneele de la Indian Wells si cel de la Miami. Tot ce vrea si ce trebuie sa faca este sa isi pastreze mintea limpede. In sfarsit, a reusit sa castige cel mai important turneu al ei insa nu se da batuta pana nu va reusi sa castige un turneu de Grand Slamm sau sa ajunga liderul mondial, nu conteaza pentru cat timp sau in ce situatie ar fi realizat acest lucru.