De foarte mult timp Fiorentina nu mai reusise sa o invinga pe AC Milan pe teren propriu insa in aceasta seara acest lucru s-a intamplat. Tatarusanu este in continuare accidentat si a privit din tribune partida si a vazut cum echipa sa a revenit miraculos de la scorul de 0-1 cu 10 minute inainte de finalul partidei.Honda a dat semnalul pentru Ac Milan cand a avut prima ocazie in minutul 12 insa Neto a fost sigur pe el si a respins sutul acestuia.Peste doar alte 3 minute de joc oaspetii au avut din nou sansa de a deschide scorul insa Menez a fost blocat in ultimul moment de Rosi.

Basanta a avut si el o ocazie uriasa de a inscrie dar bara i s-a opus acestuia pentru a deschide scorul si a face jocul mult mai interensat si mai deschis.La pauza s-a intrat cu scorul de 0-0 dar echipa antrenata de Felipe Inzaghi a iesit mult mai motivata de la cabine si a reusit sa marcheze prin Destro dupa ce a fost adus de la AS Roma , acesta reusind al 2 -lea gol la noua sa echipa de club.Mai erau 10 minute din partida si totul parea a se incheia cu victoria oaspetilor doar ca cei de la Fiorentina nu au fost deloc de acord cu acest lucru si s-au trezit la viata pe final.

Finalul de partida a fost unul de cosmar pentru AC Milan care a fost egalata in minutul 83 cand Gonzalo Rodriguez a reusit sa marcheze cu capul din apropiere dupa o centrare excelenta venita de la Joaquin.

In minutul 89 acelasi Joaquin s-a aflat la capatul unei centrari si a reusit sa marcheze golul de 3 puncte si in acelasi timp golul victoriei la care nu multi sperau cu 10 minute inainte de terminarea partidei dar se pare ca partida se incheie cand fluiera arbitrul dupa minutul 90 nu in minutul 80 sau mult mai repede si cei de la AC Milan au fost clar pedepsiti. S-a vazut faptul ca gazdele au fost foarte motivate continuand cursa pentru a prinde locul care i-ar duce in #UEFA Champions league.Oaspetii raman cu un gust amar si departe de podium aflandu-se pe locul 10 in Serie A si in acelasi timp este echipa care a pierdut cele mai multe puncte dupa ce a condus .