Etapa cu numarul 20 din Liga 1 disputata intre 06.03.2015 si 09.03.2015, a avut parte de rezutate mixte. In timp ce FCSB reuseste sa castige chinuit in "Ghencea" in compania celor de la CFR Cluj care au facut o partida extraordinara dar au avut ghinion, ASA Targu Mures intoarce rezultatul pe final dupa ce Dinamo reusise deschiderea scorului inainte de pauza, minutul 43, prin Bilinski.

In timp ce campioana si ASA Targu Mures reusesc sa isi castige partidele, cea de-a treia candidata la titlu Petrolul Ploiesti pierde fara drept de apel pe teren propriu, 0-2, meciul cu CSMS Iasi, echipa aflata in lupta pentru retrogradare.

Tot in lupta de la retrogradare singra echipa care mai reuseste o victorie este Rapid, scor 0-1, in deplasarea de la Medias, in timp ce Viitorul lui Gica Hagi remizeaza acasa scor 1-1 cu CS U Craiova, acelasi rezultat fiind inregistrat si in partidele Ceahlaul - Pandurii si Otelul - FC Brasov, iar U Cluj si Concordia impart punctele dupa o remiza alba.

Singura echipa care pare fara obiectiv in acest sezon, aflata pe locul 7 la o diferenta de 11 puncte de un loc pentru Europa League si la 9 puncte de ultimul loc retrogradabil, FC Botosani pierde in deplasare scor 2-0 in fata celor de la Astra care dupa declaratiile oficialilor au ca obiectiv clasarea pe locul 2.

* Penalizare: CFR Cluj - 24 puncte

Legenda: Champion League, Europa League, Retrogradare.

La finalul acestei etape echipele care profita de rezultatele inregistrat sunt FCSB, ASA Targu Mures si CSMS Iasi.

FCSB se distanteaza la o diferenta de 8 puncte de locul 2, ASA Targu Mures egaleaza la puncte Petrolul lui Rednic iar CSMS Iasi se distanteaza la 2 puncte de U Cluj echipa aflata pe ultimul loc retrogradabil.