Dinamo Bucuresti nu a reusit sa treaca de cei de la ASA Targu Mures , partida incheiata cu scorul de 2-1 pentru mureseni . A fost o partida foarte frumoasa si foarte spectaculoasa si in acelasi timp ne-a oferit unul din cele mai frumoase goluri ale acestui retur de campionat . In minutul 66 cei de la Dinamo conduceau cu scorul de 1-0 iar Gabi Muresan n-a fost deloc de acord cu acest lucru si a trimis o bomba spre poarta lui Naumoski care n-a avut nicio sansa la minge decat sa o scoata din plasa portii . Oaspetii evoluau si in inferioritate numerica dupa ce Machado a fost eliminat in minutul 58 .

Fostul jucator al celor de la CFR Cluj nu s-a oprit aici si peste alte 6 minute a reusit sa il invinga din nou pe portarul cainilor cu un sut cu mult efect , un sut lobat , de pe partea drepta care l-a surprins pe goolkeper si care a intrat in poarta . Asadar Gabi Muresan a fost eroul partidei dintre caini si cei de la Targu Mures reusind sa le fure el singur 4 puncte echipei antrenate de Mihai Teja , si in turul campionatul tot Muresan reusind sa aduca egalarea in fata lor .

O alta partida din Liga 1 a fost cea dintre Ceahlaul Piatra Neamt si Pandurii Targu Jiu , ambele echipe avand nevoie de victorie pentru a fii linistite in ceea ce priveste retrogradarea , insa de victorie urgenta avea nevoie Ceahlaul care se afla pe loc retrogradabil .Partida era sa nu mai aiba loc deoarece o pana de curent a pus stapanire pe stadion insa in cele din urma problema a fost rezolvata .A fost un meci sarac in ocazii pe un teren foarte greu iar singura ocazie a primei reprize a aparut in minutul 40 cand Sialmas a sutut in bara . In cele din urma grecul si-a luat revansa in ce-a de a 2 -a repriza cand a reusit sa deschida scorul in minutul 54 , reusind in acelasi timp primul sau gol in Liga 1 . Matuleivicius le-a distrus bucuria gazdelor inscriind dupa doar 5 minute dupa ce acestia au deschis scorul , stabilind in acelasi rand scorul final al unei partide care s-a jucat pe un teren enorm de rau si de moale .