Plecat de la Steaua Bucuresti pe usa din dos, in urma cu cativa ani, dupa ce Gheorghe Hagi a vazut in el un mare fotbalist acordandu-i o incredere deosebita, Eric Bicfalvi a reusit sa-si demonstreze calitatile pe care le poseda si sa respecte increderea acordata de catre rege, in campionatul ucrainean in care a devenit golgheter dupa ultima etapa. Din pacate se verifica din nou faptul ca la noi fotbalul nu inseamna performanta ci alte lucruri mai putin sportive. Trecand peste acest aspect insa, ar trebui sa ne bucuram de victoria la care au participat atat Bicfalvi cat si celalalt roman care joaca la Volyn Lutsk, Florentin Matei. Echipa celor doi s-a impus fara drept de apel pe terenul celor de la Karpaty Lvov, ultima clasata din campionatul ucrainean. Desi casele de pariuri nu-i dadeau prea multe sanse lui Volyn Lutsk (locul 5), aceasta a reusit sa castige cu 2-0, reusind sa plece acasa cu toate punctele, puncte necesare pentru posibilitatea jucarii in Europa League.

Acum sunt la un punct de acest vis insa campionatul ucrainean nu s-a terminat. In victoria de astazi, sperantele celor de la Karpaty s-au naruit dupa ce Volyn a trecut in avantaj prin Kobakhidze in minutul 24. Egalitatea putea fi restabilita in minutul 64 daca noul intrat, Khudobyak, nu ar fi ratat penalty-ul. Ramasa in 10 din minutul 85, Karpaty a mai fost invinsa in minutul 90+2 de catre Eric Bicfalvi acesta fructificand o lovitura de la 11 metri, stabilind astfel scorul final. Cu aceasta reusita, Eric Bicfalvi a ajuns pe primul loc, in Ucraina, in topul golgheterilor, cu 10 goluri. Din acest top mai fac parte si Kalinic de la Dnepr si Yarmolenko de la Dinamo Kiev cu cate 9 reusite, urmati fiind de Xavier de la Metalist Kharkiv si de Kravets de la la Dinamo Kiev cu cate 8 reusite.

Chiar daca echipa lui nu are un renume atat de important ca cele care fac parte din acest top, ea a ajuns sa cunoasca acest succes datorita lui. Sa speram ca la sfarsitul acestei etape, Eric Bicfalvi va ramane pe locul intai, asta deoarece Dinamo Kiev si Dnepr nu au jucat inca in noua etapa.