Naționala de fotbal a României a obținut astăzi, 29 martie 2015, pe stadionul "Ilie Oană" din Ploiești, o victorie chinuită în fața selecționatei Insulelor Feroe, într-un meci din cadrul Grupei F, contând pentru calificarea la Campionatul European din 2016.

Selecționerul Anghel Iordănescu i-a trimis în teren pe următorii jucători: Pantilimon, Papp, Raț, Chiricheș, Grigore, Pintilii, Rusescu ('60 Tănase), Sânmărtean ('85 Prepeliță), Maxim, Popa ('71 Torje), Keșeru. Începutul partidei nu a fost lipsit de emoții, jucătorii feroezi marcând un gol în minutul 7, gol însă anulat în mod corect de către arbitru, din cauza unei poziții de offsaid.Naționala României a deschis scorul în minutul 21 prin golul lui Keșeru.

În urma unei lovituri libere de la circa 27 de metri executată de Maxim, mingea deviată de zid a lovit bara și a revenit în teren, iar Keșeru a profitat, înscriind din patru - cinci metri.

Partida nu a oferit nici spectacolul și nici calitatea pe care le așteptau cei circa 14000 de spectatori de pe stadionul din Ploiești care au sancționat jocul slab al echipei naționale. Incapabilă să se desprindă, lipsită de idei, tremurând la uriașa ocazie a feroezilor din minutul 90, naționala a primit cu ușurare fluierul de final al arbitrului.

"Feroe nu mai este echipa de acum zece ani în faţa căreia doar prin faptul că erau dezorganizaţi se putea câştiga. Acum este o echipă care poate pune probleme", a declarat Răzvan Raţ la TVR1. (Mediafax)

După acest meci, România a cumulat 13 puncte, ocupând prima poziție a grupei F.

Este urmată de Irlanda de Nord, cu 12 puncte, echipă care a învins astăzi Finlanda cu scorul de 2 - 1 (2 - 0) (goluri: Kyle Lafferty '33, '38, respectiv Berat Sadik '90). La această oră se dispută ultimul meci al grupei, între Ungaria și Grecia. Clasamentul complet al grupei: 1. România (13 p), 2. Irlanda de Nord (12 p), 3.Ungaria (7 p), 4. Finlanda (4 p), 5. Insulele Feroe (3 p), 6. Grecia (1 p) (meciul Ungaria - Grecia nu s-a încheiat).

În următorul meci, ce va avea loc pe 13 iunie 2015, România va întâlni selecționata Irlandei de Nord, în deplasare.