Liderul mondial Novak Djokovic a reusit sa il invinga pe numarul 2 mondial Roger Federer in 3 seturi cu scorul de 6-3, 6-7(5-7), 6-2 si a declarat ca se afla la apogeul carierei sale .Dupa aceasta victorie Nole a ajuns la al 50-lea titlu din cariera tenismenului afirmand ca este un numar important si simbolic pentru acesta dar nu considera ca este o mare reusita ci doreste sa se bucure de fiecare clipa, de fiecare moment atata timp cat se va putea tine in topul clasamentului atp.

Tot Djokovic a declarat ca atunci cand joci la cel mai inalt nivel , tot timpul sa cauti acel motiv in plus, aceea motivatie ca sa reusesti sa ramai in top, sa fii cel mai bun si cel mai apreciat de toti.

Liderul mondial isi doreste sa ramana in topul mondial, sa mai castige multe turnee,si sa castige turnee de Grand Slamm iar singurul tanar care ameninta mai tare din spate este Milan Raonic care este tanar,are un serviciu impunator si un joc foarte bun si tot mai sigur de tenis.Intrebat despre aceasta finala si evolutia lui Djokovic a raspuns ca a fost o finala foarte grea, cu un joc intens,cu multa tensiune si a fost nevoie sa isi asume mai multe riscuri pentru a castiga.

Jocul putea fi mult mai usor deoarece dupa ce a castigat primul set a reusit apoi sa faca si un break in setul al 2-lea si totul parea ca va merge in direct dorita de sarb insa elvetianul a reusit sa revina , a avut aceasta forta fizica si interioara sa duca meciul in setul decisiv unde Djokovic s-a impus cu scorul de 6-2 si implicit a castigat si finala de la Indian Wells.In sport totul este posibil mai ales ca in fata lui se afla Roger Federer fostul lider mondial care a ramas si este un adevarat campion si o legenda a tenisului.Elvetianul a revenit foarte bine si a reusit sa il enerveze pe adversar,sa ii induca o stare de frustrare cand a ratat incheierea meciului in 2 seturi.Cu aceasta victorie sarbul a mai prins curaj in confruntarile cu Federer deoarece avea nevoie dupa ultimele 2 meciuri in care favoritul numarul 2 l-a invins pe Nole.