Petrolul incepe sa dea si ea multe momente de slabiciune, pierzand si etapa asta cu echipa lui Sorin Cartu si Emil Sandoi si a fost depasita de ASA Targu Mures in clasamentul din #Liga 1.

Mircea Rednic se tot plange in ultima vreme ca nu are atacanti si are nevoie de ei iar acest lucru se vede foarte clar in rezultatele inregistrate in ultima perioada. Ploiestenilor le lipsesc Toto Tamuz si Tchite si a ajuns sa atace cu Astafei. Echipa olteana a reusit in aceasta seara pe stadionul "Ilie Oana", una dintre cele mai bune partide de cand este pregatita de tehnicienii Cartu si Sandoi, meci pe care l-au apreciat toti de la adversari pana la sustinatori, insa e adevarat ca nici cei de la Petrolul nu au prins cea mai buna zi posibila .

Oaspetii au preluat repede conducerea in acest meci, inca din minutul 6 cand Nuno Rocha a reusit sa marcheze cu capul din 6 metri in urma unei executii din lovitura libera a lui Pablo Brandan. Oaspetii au dat semne de revenire si au tot urcat incet in atac insa scorul nu s-a mai modificat pana la pauza. Probabil jucatorii au fost certati sever de Mircea Rednic si au iesit mult mai motivati de la cabine iar Victoras Astafei a reusit sa restabileasca egalitatea in minutul 48 dupa ce a primit o pasa foarte buna de la Mares iar de data aceasta nu a mai avut mila de Balgradean si a inscris. Gazdele, probabil pe fondul entuziasmului generat de golul marcat, nu au gestionat foarte corect rezultatul datorita golului egalarii, Ipsa l-a faultat in careu pe Nuno Rocha iar Cristi Balaj a aratat, sigur pe el, punctul cu var de la 11 metri de unde Pablo Brandan a adus-o in avantaj pe CSU Craiova si producea o mare liniste in tribuna.

In minutele urmatoare, oltenii au mai avut 2 mari ocazii de a-si majora diferenta de un gol insa de fiecare data au ratat. Au existat ocazii mari de ambele parti in care scorul nu se putea anticipa nici macar peste 2-3, asta pana cand in minutul 78, Petrolul a primit un penalty executat de Teixeira care a incercat o executie tehnica dar nu a facut altceva decat sa ii permita lui Balgradean sa se afirme.