Deşi multi o vedeau candidata sigura la retrogradare, spre surprinderea multora, CSMS Iaşi a reuşit astazi a patra victorie consecutivă din acest retur, după ce a invins-o cu scorul de 1-0 pe Astra Giurgiu. Cu aceasta noua victorie, echipa din Copou devine cea mai in forma echipa a returului de campionat, fiind singura capabilă să castige toate meciurile disputate in acest retur. Deşi nu a avut cele mai mari ocazii ale partidei, CSMS Iasi a reusit să invingă datorita golului marcat in minutul 76 de Badic, atunci cand l-a învins pe Silviu Lung jr cu un şut din interiorul careului mic. Chiar daca Badic a inscris golul aducator de trei puncte, omul meciului a fost de departe portarul Grahovac, cel care a tinut neatinsa poarta echipei din Copou, deşi Astra Ploiesti a avut cele mai mari ocazii.

Trupa lui Dorinel Munteanu, a inceput bine aceasta partida şi a avut prima sansa in minutul 9, prin Budescu fara rezultat insa. 15 minute mai tarziu, acelasi Budescu a sutat din unghi insa goalkeeper-ul echipei din Copou a reținut din nou. De partea cealaltă, cea mai mare ocazie din prima repriza a echipe iesene, a fost in minutul 33, cand Mitic ratat sansa deschiderii de scor desi a ramas singur cu Silviu Lung jr dupa o pasa venita de la Plamada. Dupa deschiderea de scor din repriza a doua, singura posibilitate de egalare a echipei lui Dorinel Munteanu a fost irosita de Laurentiu Rus, in minutul 86. După acest meci, Dorinel Munteanu a declarat pentru Digisport: "Trebuie să mergem înainte, să facem tot posibilul ca adversarii să nu aibă ocazii. Iaşi-ul nu ne-a pus nicio problemă, dar a dat un gol. Nu am fost obosiţi. Am controlat jocul. Felicit adversarul. A dat un gol, dar cam atât.Voi analiza meciul şi cine nu m-a mulţumit, va sta pe bancă. Nu am simţit o delăsare din partea jucătorilor. Am văzut o echipă determinată azi, dar am plecat înfrânt". Dupa aceasta victorie CSMS Iasi se afla pe locul 9. Etapa viitoare o va intalni pe Otelul Galati, echipa aflata pe locul 17, sansele pentru a avea cinci victorii consecutive fiind foarte mari.