Chelsea Londra a jucat etapa aceasta cu echipa la care evolueaza romanul Florin Gardos si a  remizat scor 1-1 dar cu toate acestea a reusit sa isi mareasca avansul in clasament deoarece urmaritoarea de pe locul 2 Mancester City a pierdut in mod surprinzator partida cu penultima din Premier League Burnley. Fostul fundas stelist nu a fost folosit niciun minut si pierde incet locul de titular la echipa de pe locul 6 din Anglia.

Pentru trupa lui Jose Mourinho  a reusit sa inscrie Diego Costa foarte repede, in minutul 11 dupa o pasa venita de la sarbul Branislav Ivanovic si liderul din Anglia a inceput sa se relaxeze si acest lucru i-a costat scump.

Chelsea a fost in avantaj doar 8 minute deoarece a  reusit sa marcheze Dusan Tadic din penalty in minutul 19 stabilind tot in acelasi timp scorul final al partidei. Dupa ce au iesit de la cabine elevii lui Jose Mourinho au iesit mult mai motivati si se vedea ca isi doresc victoria si sa profite de pasul gresit facut de Mancester City dar in cele din urma sfiintii au reusit sa reziste asalturilor fulgeratoare pana la final .

Datorita acestui egal si punctului castigat Chelsea s-a distantat la 6 puncte de ocupanta locului 2 in Premier League si sta putin mai linistita ,marindu-si distanta etapa aceasta cu un punct desi puteau sa se distanteze la 8 puncte daca ar fi reusit sa castige cu cei de la Southampton si cu siguranta nu ar mai fi putut fi ajunsi desi si acest avans pe care il au in momentul actual va fi cu siguranta gestionat foarte bine de englezul Jose Mourinho care este un tactician innascut si doar un dezastru ar face ca Chelsea sa nu fie campioana Angliei.

Chelsea se poate axa mai mult pe campionat dupa ce a fost eliminata din optimile Uefa Champions League saptamana trecuta de francezii de la PSG dupa 2 partide extrem de dramatice incheiate cu scorul general de 3-3 insa au fost eliminati dupa principiul golurilor mai multe marcate in deplasare de PSG. Cu aceasta reusita Diego Costa a ajuns la 18 reusite in Premier Legue si este golgheterul Angliei momentan,